Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři se přes telefon Merkelové pokusili dostat do mobilu šéfky ECB

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Schacht

Hackeři se pomocí mobilního telefonního čísla bývalé německé kancléřky Angely Merkelové snažili získat přístup k účtu v aplikaci WhatsApp šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové. Informoval o tom dnes server Business Insider, podle nějž se pokus hackerům nezdařil.

Německé bezpečnostní složky minulý týden bez bližších podrobností varovaly politiky před hackerskými pokusy o ovládnutí jejich uživatelských účtů v messengerových službách. Učinily tak poté, co byla napadena zařízení několika vysoce postavených politických činitelů. Není známo, kdo za kampaní prováděnou pomocí sociálního inženýrství stojí, ani jaký cíl sleduje, uvedla agentura DPA.

Podle serveru se útok odehrál typicky tak, že útočník nejprve získal čísla mobilních telefonů dvou lidí, kteří se vzájemně znali. Ve druhém kroku pak tito lidé byli požádáni, aby místo SMS přešli na jinou komunikační platformu - kromě WhatsAppu například na službu Signal nebo Telegram. Nakonec byli politici osobou, která u nich měla budit zdání důvěry, požádáni o zadání ověřovacího kódu pro přístup k jejich uživatelskému účtu.

Business Insider uvedl, že Lagardeová byla kontaktována prostřednictvím textové zprávy z patrně skutečného čísla mobilního telefonu Merkelové. Hackeři se u francouzské šéfky ECB snažili vyvolat dojem, že Merkelová chce z bezpečnostních důvodů raději pokračovat v šifrované komunikaci na WhatsAppu. Lagardeová, kterou s Merkelovou pojí dlouholeté přátelství, však bývalé kancléřce pro jistotu zavolala, čímž se na chystaný podvod přišlo.

Mluvčí ECB dnes uvedla, že Lagardeová se stala obětí kybernetického útoku. "Byl rychle odhalen a zastaven. Žádné informace nebyly ohroženy. Více nemůžeme sdělit, protože vyšetřování ještě neskončilo," uvedla podle DPA mluvčí.

Témata:  Angela Merkelová hackeři

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy