Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hizballáh zakázal mobily a nahradil je pagery. Izrael toho využil

Kamera zachytila explozi pageru u muže ve světlé košili (vlevo dole).
Kamera zachytila explozi pageru u muže ve světlé košili (vlevo dole).
Foto: reprofoto twitter

Izrael kvůli útoku na pagery Hizballáhu zřejmě vybudoval rozsáhlou dodavatelskou síť sahající až do Budapešti. Stalo se tak poté, co lídr teroristického hnutí jeho členům zakázal používat mobilní telefony a doporučil právě pagery.

Íránem podporované skupiny v čele s libanonským Hizballáhem jsou velmi zranitelné vůči sofistikovaným izraelským útokům na technologie. Už v roce 2020 Izraelci zabili íránského jaderného vědce prostřednictvím satelitem řízeného robota s umělou inteligencí. Rovněž probíhaly vážné hackerské útoky, které brzdily íránský jaderný program.

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh proto rozhodl, že „pokud Izrael používá špičkové technologie, Hizballáh je bude používat málo“. „Ptáte se mě, kde je agent. Říkám vám, že telefon ve vašich rukou, v rukou vaší ženy a v rukou vašich dětí je ten agent. Pohřběte ho. Dejte ho do železné schránky a zamkněte ji,“ varoval Nasralláh už v únoru letošního roku.

Vůdce prosazoval využívání pagerů, které i při omezených možnostech oproti mobilním telefonům dokážou přijímat data bez toho, aby prozradily polohu uživatele. Podle amerického listu New York Times v tomto izraelští zpravodajci „spatřili příležitost“ a „připravili plán na založení krycí společnosti, která by se vydávala za mezinárodního výrobce pagerů“.

Právě na tomto základě vznikla maďarská společnost BAC Consulting, která na základě smlouvy vyráběla zařízení s licencí tchajwanské společnosti Gold Apollo. „Byly vytvořeny nejméně dvě další krycí společnosti, aby se zamaskovala skutečná identita lidí, kteří pagery vytvářeli,“ uvedli izraelští zpravodajští důstojníci anonymně.

Společnost se sídlem v Budapešti vyráběla pagery i pro běžné uživatele, hlavním „klientem“ ale byl Hizballáh. Tři zpravodajští pracovníci potvrdili, že byly vyráběny samostatně a obsahovaly baterie s příměsí výbušniny PETN. Pagery se do Libanonu dostávaly už od roku 2022, mohutné nákupy ale Hizballáh provedl až poté, co Nasralláh vyzval k jejich využívání.

Tato drobná zařízení byla během léta po tisících distribuována mezi členy Hizballáhu. Rozkaz k aktivaci pagerů byl vydán až toto úterý, načež při jejich koordinovaném výbuchu zahynulo více než dvanáct lidi a tisíce se jich zranilo.

Záhadou ale stále zůstávají středeční výbuchy vysílaček. Japonská společnost Icom uvedla, že vysílačky IC-V82, které hromadně explodovaly a zabily minimálně dvacet lidí a 450 zranily, už přes deset let nevyrábí.

Společnost nemá žádné zásoby těchto strojů a dlouhodobě upozorňovala, že se rozmáhá obchod s padělky. „Na trhu kolují kopie těchto modelů. Vzhledem k tomu, že zařízení, která explodovala v Libanonu, nebyla opatřena nálepkou proti padělání, nebylo možné potvrdit, zda pocházejí od nás,“ poznamenala společnost.

Dle svých slov Icom prodává výrobky pouze autorizovaným distributorům a dodržuje přísné kontroly vývozu. U padělaných vysílaček už tak hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu v důsledku poruchy baterií. Padělek lze rozeznat tak, že je na něm napsáno „Made in China“ neboli „vyrobeno v Číně“ – vysílačky od japonské společnosti se totiž vyrábějí výhradně v Japonsku.

Témata:  Hizballáh Izrael Libanon

Související

Aktuálně se děje

19. září 2024 11:01

Turecko hodí Západ přes palubu? Erdogan chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy