reklama

"Ty stovky politiků by nám a sobě měly odpovědět, proč není možné zastavit hrůzy, které se odehrávají v sousedství Evropy," nechal se slyšet Ischinger, podle něhož je selhání mezinárodního společenství během téměř devíti let bojů v Sýrii neodpustitelné.

"Kdo tu selhává? Čí je to zodpovědnost?" ptal se také dlouholetý diplomat, podle kterého je jednou z odpovědí Evropská unie. "Zastupuje 500 milionů lidí, tak jak to, že je tak neschopná jakkoliv přispět k míru v Sýrii?" nebral si servítky. EU sice podle něj opakovaně mluví o tom, že se bude samostatně více angažovat ve světě, v reálu tomu tak ale moc často není.

Válka v Sýrii už si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala více než půl milionu obětí, miliony lidí kvůli ní opustily své domovy.

Právě dlouholetý konflikt v blízkovýchodní zemi bude jedním z hlavních bodů programu třídenní konference. Jednat se na ní bude také o situaci v Afghánistánu, Libyi nebo na Ukrajině; tématem budou tradičně také transatlantické vztahy.

Mezi zhruba 800 účastníky 56. mnichovské konference bude na 60 ministrů zahraničí a 40 ministrů obrany a dalších členů vlád. Chybět mezi nimi nebude šéf americké diplomacie Mike Pompeo, jeho ruský protějšek Sergej Lavrov nebo čínský ministr zahraničí Wang I.

Akce, kterou v pátek zahájí německý prezident Frank-Walter Steinmeier, se zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron či kanadský premiér Justin Trudeau. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Tomáš Petříček.

reklama