Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán a Hizballáh si musí pořádně rozmyslet, jak zareagují. Válka s Izraelem se jim vymstí

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Írán a Hizballáh si musí pořádně rozmyslet, jak zareagují na izraelské akce v Bejrútu a případně i Teheránu. Pokud Írán zveřejní výsledky vyšetřování středečního útoku na předního představitele Hamásu s tím, že za ním stojí Izrael, podřeže si pod sebou větev. Hizballáh si zase nemůže dovolit totální válku s Izraelem už kvůli naprosté humanitární katastrofě v Libanonu, jíž by způsobila. 

Íránské úřady v čele s Íránskou revoluční gardou (IRGC) ve středu slíbily, že prošetří smrtící útok na přední postavu militantního hnutí Hamás Ismaila Haníju. Podle americké stanice CNN výsledky tohoto šetření určí, co ve skutečnosti bude následovat – respektive „co se Teherán rozhodne prezentovat jako svůj příběh“.

Útok na politického vůdce Hamásu, ať už přišel odkudkoli, ukázal na vážné narušení bezpečnosti Islámské republiky. Haníja byl hostem při úterní inauguraci nového prezidenta Masouda Pezeshkiana a do Teheránu dorazil v doprovodu řady vůdců, včetně zástupce Hizballáhu, jak uvedl americký list New York Times.

Podle analýzy CNN jsou íránské možnosti velmi omezené. Pokud z útoku obviní Izrael, který se dosud k zodpovědnosti za něj nepřihlásil, přizná před svými obyvateli obrovskou mezeru ve fyzické bezpečnosti země. Když se íránské vedení rozhodne vyslat do války svou loutku Hizballáh, přijde brutální válka s tragickými humanitárními následky pro Libanon.

Írán se už o totální útok na Izrael pokusil letos v dubnu. Poté, co izraelské rakety zasáhly íránský konzulát v Damašku a zabily několik vysokých velitelů IRGC, Írán vypálil 300 bezpilotních letounů a raket. „Nepodařilo se to. Jejich reakce jednak definuje jejich roli regionální mocnosti, ale také hrozí, že se tato role vytratí,“ píše CNN.

Podle této stanice byly opět překročeny další červené linie a na „žebříčku eskalace byla zdolána další příčka“. Je tedy pouze na Íránu, jaký příběh hodlá vyprávět. Nelze očekávat jakoukoli nezávislost vyšetřování útoku na Haníja a proto má Teherán volné ruce v tom, jak s regionální bezpečností coby rostoucí velmoc naloží.

Samotný Hizballáh, respektive Libanon musí řešit izraelský útok na Bejrút z úterního večera. Ten sloužil jako odveta za sobotní útok hnutí proti dětem v Golanských výšinách a cílem byl jeho strůjce Fuad Šukr, vojenský poradce generálního tajemníka militantního uskupení Hasana Nasralláha.

Přítomnost Hizballáhu na libanonském území značí, že se kromě militantů do války může zapojit právě Bejrút. Sám Nasralláh prohlašoval, že v reakci na jakýkoli izraelský útok proti hlavnímu městu zasáhne Tel Aviv. Jenže zde začíná vážný problém: tyto výhrůžky nejsou ani zdaleka tak bezzubé, jako ze strany Hamásu, protože Hizballáh disponuje mocným arsenálem přesně naváděných raket a bomb o hmotnosti až 500 kilogramů.

Pro Hizballáh podle CNN existují dvě možnosti. Může Izraeli znovu oplatit stejnou mincí a očekávat další odplatu, nebo jít do totální války. Jen první možnost se ale obejde bez masakru, který bude stát životy další desítky tisíc nevinných lidí.

Témata:  Izrael Írán Hizballáh

Související

Aktuálně se děje

13:51

Povodně aktuálně: Policie řeší případy rizikového chování, s evakuací pomáhají vojáci

K nedělním 19:00 zasahovali hasiči a další složky integrovaného záchranného systému u 1 932 mimořádných událostí, celkem od začátku povodní řešili 7 884 událostí. Bylo evakuováno přes 12 000 lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to uvedl po zasedání Ústředního krizového štábu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy