Itálie prodlouží restriktivní opatření, která byla zavedena ve snaze zastavit šíření nového koronaviru, a jejichž platnost měla skončit tento měsíc či na začátku dubna.
V rozhovoru pro list Corriere della Sera to dnes řekl italský premiér Giuseppe Conte.
Itálie zůstává nejhůře postiženou zemí v Evropě; denně tu podle informací CNN přibývá v průměru 3500 případů nákazy novým koronavirem a počet obětí dosáhl 2500.
Na základě současných opatření má 60 miliónů obyvatel Itálie dovoleno vycházet jen kvůli práci, ze zdravotních důvodů a v naléhavých případech; tato karanténa měla platit do třetího dubna. Zatím do 25. března byly také uzavřeny všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren.
Conte nyní uvedl, že zmíněná opatření, stejně jako uzavření všech škol a další restriktivní kroky, budou dále prodlouženy. Zatím ale nesdělil, na jakou dobu a kdy se o tom oficiálně rozhodne. To, že s velkou pravděpodobností zůstanou i po 3. dubnu dál uzavřené i školy, kde se přestalo vyučovat 5. března, dnes potvrdila i ministryně školství Lucia Azzolinaová. Podle ní se budou moci žáci a studenti do tříd vrátit teprve ve chvíli, kdy bude situace "zcela bezpečná".
"V této chvíli nejsou na stole žádná další dalekosáhlá restriktivní opatření, ale pokud se zákazy nebudou respektovat, budeme muset jednat," řekl Conte. Premiér vyjádřil pochopení pro starosty zasažených měst, kteří začali opatření zpřísňovat na místní úrovni a uzavřeli například parky nebo venkovní hřiště.
Ještě dál chce zajít regionální lombardská vláda, která hodlá občany udržet ještě více doma, a zakázat proto například veškeré rekreační pobyty venku. "Jinou cestu nevidíme. Nemocnice jsou na konci sil, proti nemoci COVID-19 neexistuje lék," řekl dnes zástupce vlády Giulio Gallera deníku La Repubblica. To, že lidé i za této situace dál chodí ven, je podle něj nepřijatelné.
Stejného názoru je i guvernér Lombardie Attilio Fontana. "Vidím lidi, jak chodí na procházky, a vidím taky lidi, kteří umírají, protože jim selhává dýchání. Situace je dramatická. Epidemie se znepokojivě rozšiřuje," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Capital.
Vláda o případném zpřísnění karantény jednala už ve středu, k žádnému závěru ale nedospěla. Jen za poslední týden policie kvůli překročení karanténních nařízení pokutovala 43.000 lidí.
Podle průzkumu mínění, který dnes zveřejnil list La Repubblica, podporuje valná většina Italů - celkem 94 procent - opatření, která vláda přijala ve snaze zastavit šíření nového koronaviru. Když měli vyjádřit svůj názor na tato opatření, vyjádřilo se 47 procent Italů "pozitivně", 47 procent "velmi pozitivně" - a jen čtyři procenta "negativně" nebo "velmi negativně". Dvě procenta dotázaných se nevyjádřila.
Průzkum uskutečnil institut Demos & Pi na vzorku více než 1000 osob. Z nich se 95 procent svěřilo s tím, že jsou nastalou situací značně nebo velmi znepokojení. Jen čtyři procenta uvedla, že jsou znepokojení jen trochu nebo vůbec, a jedno procento se nevyjádřilo.
Ve Francii bude s největší pravděpodobností nutné prodloužit omezující opatření v souvislosti s šířením koronaviru, uvedla dnes Geneviève Chêneová, generální ředitelka zdravotního úřadu Francouzského veřejného zdraví (SPF). Informovala o tom agentura AFP.
Francie je od úterního poledne v celostátní karanténě. Ve středu zaznamenaly francouzské úřady 89 nových úmrtí, přičemž celková bilance stoupla na 264 z více než 9000 nakažených. Stav 931 lidí je vážný a jsou připojení na dýchacích přístrojích, uvedl web France24.
"Dynamika epidemie závisí na tom, jak se každý z nás přizpůsobí omezujícím opatřením," řekla Chêneová. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Franceinfo dodala, že "zásadnější zpomalení epidemie by se mělo objevit ve dvou až čtyřech týdnech".
Témata: Itálie, Francie, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Giuseppe Conte
Související
1. listopadu 2024 10:27
3. října 2024 20:36
27. srpna 2024 20:30
24. srpna 2024 4:52
22. srpna 2024 11:41