Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italský premiér vyzval ke zrušení principu jednomyslnosti při rozhodování EU

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie čelí výzvám, které vyžadují její strukturální změny. Především by měla odstranit princip jednomyslnosti při svém rozhodování. V projevu v Evropském parlamentu to dnes řekl italský premiér Mario Draghi.

"Musíme překonat princip jednomyslného hlasování," uvedl Draghi v projevu před europoslanci s tím, že tento krok by zlepšil fungování unijních institucí. Nutné je to podle něj v souvislosti s válkou na Ukrajině a následnou energetickou krizí. Evropa jednající a rozhodující rychle je důvěryhodnější v očích světa, dodal Draghi, který býval šéfem Evropské centrální banky (ECB). Právo veta členských států při unijním rozhodování podle něj tuto důvěryhodnost snižuje.

Zefektivnění rozhodování v EU by se podle Draghiho mělo promítnout nejprve v politice rozšíření. Uvedl, že podporuje vstup Ukrajiny do Evropské unie, a je také pro okamžité zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, a rovněž pro integraci dalších zemí západního Balkánu do EU.

EU by nadto měla věnovat větší pozornost oblasti Středomoří, které podle Draghiho může v době nejistých dodávek energií z Ruska sehrát klíčovou roli v energetické politice bloku. Itálie a další jihoevropské země by měly podle italského premiéra odebírat energie z Afriky a Blízkého východu, a stát se tak jakýmisi energetickými mosty mezi evropským jihem a severem.

Témata:  EU Itálie

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy