reklama

Erdogan a Guterres si telefonovali před zítřejším jednáním Rady bezpečnosti OSN, kde je na programu i současná situace v Pásmu Gazy. "Izrael nadále bezostyšně pošlapává mezinárodní právo, válečné zákony a mezinárodní humanitární právo," tvrdí Ankara.

Turecký prezident už v předchozím listopadovém projevu v parlamentu neváhal označit Izrael za teroristický stát. Dodal, že dění v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře považuje za genocidu.

Turecko má na středečním jednání v americkém New Yorku zastupovat šéf diplomacie Hakan Fidan, který je rovněž členem kontaktní skupiny muslimských zemí. Ta vede rozhovory o Gaze s představiteli Západu.

V Gaze aktuálně pokračuje příměří, které mělo podle původní dohody skončit v pondělí. Obě strany konfliktu se ale shodly na jeho pokračování. Teroristické hnutí Hamás v úterý večer propustilo dalších dvanáct rukojmích, konkrétně deset izraelských a dva thajské občany.

Válka mezi Izraelem a hnutím Hamás začala v sobotu 7. října, kdy radikálové vtrhli z Pásma Gazy na izraelské území, přičemž zastihli izraelskou armádu zcela nepřipravenou. Během krveprolití vraždili i civilisty a brali rukojmí, do Gazy jich odvlekli přes dvě stovky.