Při izraelském leteckém útoku na Bejrút v pátek zahynul významný vojenský velitel Hizballáhu Ibráhím Akíl, považovaný za druhou nejvyšší postavu v rámci vojenské struktury této organizace. O incidentu informovala agentura AFP, přičemž ztráty potvrdily i bezpečnostní zdroje. Podle libanonských úřadů útok zanechal osm mrtvých a 59 zraněných.
Izraelský útok měl za cíl velitele sil Radván, Ibráhíma Akíla, který byl podle zdrojů AFP a Reuters při úderu zabit. „Cílem izraelského úderu byl velitel sil Radván Ibráhím Akíl, který byl zabit,“ potvrdil zdroj AFP. Akíl se údajně účastnil jednání s dalšími členy své skupiny, když útok zasáhl.
Akíl byl na americkém seznamu hledaných osob a na jeho dopadení byla vypsána odměna ve výši sedmi milionů dolarů. Spojené státy ho spojovaly s atentáty na jejich ambasádu a námořní základnu v Bejrútu v roce 1983, kde zahynulo přes 300 lidí. Tímto útokem se Izrael zaměřil na jednoho z klíčových představitelů Hizballáhu, což výrazně zasáhlo vojenskou hierarchii této organizace.
Izraelská armáda potvrdila cílený úder na jižním předměstí Bejrútu, konkrétně v oblasti Dahíja, která je baštou šíitského hnutí Hizballáh. „Armáda provedla cílený úder v Bejrútu," uvedla izraelská strana bez dalších podrobností ohledně bezpečnostních pokynů. Podle zdrojů Reuters a AP byl hlavním cílem útoku velitel sil Radván, Ibráhím Akíl, i když nebylo jisté, zda zemřel.
Zpravodaj ČT David Borek varuje, že útok představuje vážnější eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem, než tomu bylo během předchozích měsíců vzájemného ostřelování. „To, co se nyní stalo, je půlkrok ke všeobecné válce," řekl Borek a upozornil, že celá válka by mohla vypuknout, pokud by Hizballáh zaútočil na izraelskou Haifu nebo by Izrael podnikl pozemní operaci na jihu Libanonu.
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby však uvedl, že válka mezi Izraelem a Hizballáhem není nevyhnutelná, čímž zdůraznil, že existuje ještě možnost diplomacie, aby se předešlo dalšímu zhoršení situace.
Incident, který nastal po explozích komunikačních zařízení členů Hizballáhu, představuje další eskalaci napětí v kontextu nedávných přeshraničních útoků mezi Izraelem a Hizballáhem. Od loňského října, kdy došlo k aktuálnímu konfliktu na libanonsko-izraelské hranici, se jedná o třetí úder na Bejrút, který Izrael přiznal nebo mu je připisován. Hizballáh reaguje na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy, která je odvetou za útoky Hamásu, a jeho akce jsou výrazem solidarity s palestinským hnutím.
Prozatímní mise OSN v Libanonu (UNIFIL) vyzvala k okamžitému zmírnění napětí a nepřátelských akcí na hranici, které se v posledních hodinách „výrazně zintenzivnily“. Současný konflikt se vyostřil po bezprecedentních útocích na členy Hizballáhu, kdy výbuchy pagerů a vysílaček v tomto týdnu vedly k úmrtí nejméně 37 lidí a zranění přibližně tří a půl tisíc dalších.
V reakci na situaci vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh prohlásil, že Izrael „překročil veškeré meze“ a de facto vyhlásil Hizballáhu válku. Upozornil, že jeho hnutí se chystá na odvetu, a páteční salva raket na Izrael byla mohutnější než předchozí útoky, což naznačuje stále se zhoršující situaci mezi oběma stranami.
Témata: Válka v Izraeli s Hamásem, Hizballáh, Libanon, Ibráhím Akíl
Související
12. listopadu 2024 11:03
9. listopadu 2024 19:03
6. října 2024 11:16
28. září 2024 20:42
22. září 2024 13:42