reklama

Izraelské obranné síly (IDF) ve sdělení uvedly, že jejich vojáci dosáhli pozice na pobřeží Gazy v rámci rozšířené fáze pozemních operací. Cílem je obklíčit síly militantního hnutí Hamás.

Mluvčí armády Daniel Hagari uvedl, že izraelské síly pokračovaly v úderech proti Hamásu a budou je provádět i nadále. "Obklíčili město Gaza... Nyní existuje jižní Gaza a severní Gaza," uvedla armáda.

Vláda Hamásu v pásmu Gazy předtím oznámila, že izraelská armáda podnikla v neděli večer "intenzivní bombardování " v okolí několika nemocnic na severu enklávy, které trvalo přes hodinu. Došlo k tomu krátce po opětovném výpadku internetových a telefonických spojení v Gaze.

Údery přišly poté, co izraelská armáda znovu obvinila Hamás, že využívá nemocnice při svém boji proti Izraeli. "Hamas umisťuje síly a zbraně uvnitř škol, mešit, domů a objektů OSN, pod nimi a kolem nich," řekl Hagari.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 9227 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 240 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 10 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem. Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.