Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak mohl jeden asteroid vyhubit celou Zemi? Nový vědecký objev přepíše učebnice

Jak mohl jeden asteroid vyhubit celou Zemi? Nový vědecký objev přepíše učebnice

Foto: NASA **www.nasa.gov**

Obrovský asteroid, který před 66 miliony let zasáhl Zemi a způsobil vyhynutí dinosaurů, nebyl sám. Nová studie, zveřejněná ve vědeckém žurnálu Nature Communications Earth & Environment, potvrzuje, že v té době na Zemi dopadl také jiný, menší asteroid. Tento objev přináší nové poznatky o dopadech asteroidu na planetu a jejich možném vlivu na život na Zemi. Uvedl to server BBC.

Druhý asteroid, jehož průměr se odhaduje na 450 až 500 metrů, dopadl nedaleko západního pobřeží Afriky a vytvořil kráter Nadir o průměru devět kilometrů. Podle vědeckého týmu, vedeného Dr. Uisdeanem Nicholsonem z Heriot-Wattovy univerzity ve Skotsku, tento dopad vyvolal obrovské tsunami, která zvedla vlnu vysokou až 800 metrů, jež se přehnala Atlantským oceánem.

Kráter Nadir byl objeven v roce 2022, avšak jeho vznik a souvislosti byly až donedávna nejasné. Nová studie se zaměřila na podrobnou analýzu tohoto kráteru a jeho geologických vrstev, přičemž vědci využili i data 3D ve vysokém rozlišení poskytnutá geofyzikální společností TGS. Tato analýza odhalila jedinečné stopy na mořském dně, které vznikly v důsledku obrovského množství vody, jež byla do vzduchu vymršťována při dopadu asteroidu.

Většina impaktních kráterů na Zemi byla erodována a je obtížné je detailně prozkoumat. Kráter Nadir však zůstal v dobrém stavu, což vědcům umožnilo hlouběji prozkoumat jeho strukturu. "Na celém světě je v moři pouze 20 impaktních kráterů, ale dosud žádný z nich nebyl zkoumán takto podrobně," uvedl Dr. Nicholson. Jeho tým nyní pracuje na datování kráteru Nadir, aby zjistil, zda vznikl dříve, později nebo současně s 180kilometrovým kráterem Chicxulub, který je spojen s vyhynutím dinosaurů.

Zatímco existence dvou asteroidových dopadů v relativně krátkém časovém rámci je fascinující, vědci se stále snaží pochopit, proč k tomu došlo. Dopady velkých vesmírných těles na Zemi jsou vzácné a dosud nebylo jasné, jak by mohlo dojít k takovému dvojitému úderu.

Historie lidstva nepamatuje na srovnatelné asteroidy, které by dopadly na Zemi s takovou silou jako ty, které vytvořily krátery Nadir a Chicxulub. Nejblíže se podobný incident přiblížil 30. června 1908, kdy nad řídce osídlenou oblastí u sibiřské řeky Podkamenná Tunguska explodovalo těleso, což vyvolalo obrovskou tlakovou vlnu, jež povalila asi 80 milionů stromů na ploše o rozloze 2150 čtverečních kilometrů.

Kráter Nadir byl vytvořen tělesem podobným asteroidu Bennu, který je aktuálně považován za největší hrozbu pro Zemi. NASA uvádí, že pravděpodobné datum jeho nárazu do Země je 24. září 2182, přičemž pravděpodobnost střetu je stále poměrně nízká – pouhých 1:2700. Tento výzkum zdůrazňuje nejen historické události, ale i současné hrozby, kterým čelíme v našem slunečním systému.

Zatímco vědecký svět pokračuje v analýze dopadů asteroidů a jejich důsledků pro Zemi, tento objev připomíná, jak jsou naši planetární sousedé neustále přítomní v našem vesmírném okolí a jak mohou mít dalekosáhlé důsledky na život na Zemi.

Témata:  asteroidy

Související

Aktuálně se děje

10:05

Liam Payne dostal poslední sbohem. Hvězdy z One Direction na obřadu nechyběly

Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy