Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K Zemi míří asteroid o velikosti stadionu. Mine nás jen těsně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.

Rok 2024 přinesl doslova revoluci v objevování asteroidů. Jen během tohoto roku bylo identifikováno přes 2 300 nových objektů poblíž Země. Říjen se stal rekordním měsícem, kdy Evropská kosmická agentura (ESA) zaznamenala přes 450 nových objevů. Tento nárůst je přímým důsledkem stále dokonalejších teleskopických systémů, které dokážou zachytit objekty i na poslední chvíli před jejich průletem.

„Mnoho těchto asteroidů objevíme až ve chvíli, kdy jsou nejblíže Zemi,“ vysvětluje pro Fox News Moskovitz. „Není to proto, že by se hrozba zvyšovala, ale protože je nyní umíme lépe vidět.“ Tento technologický pokrok zároveň zajišťuje stále větší bezpečnost pro naši planetu.

Jedním z nejzajímavějších trendů v současné astronomii je sledování malých asteroidů, které při vstupu do atmosféry Země shoří a roztříští se. Tyto události poskytují vědcům unikátní příležitost ke studiu – získávají vzorky přímo z kosmických těles bez nutnosti drahých misí. „Je to, jako by příroda sama pořádala návratové mise,“ říká Moskovitz.

Technologické pokroky v oblasti sledování asteroidů slibují ještě větší přesnost a delší varovné doby. Klíčovou roli v tom sehraje nový teleskop Vera Rubin Observatory v Chile, jehož provoz začne již příští rok. Tento 8metrový přístroj, financovaný americkou Národní vědeckou nadací a Ministerstvem energetiky, umožní detailnější sledování a rychlejší objevování objektů pohybujících se v blízkosti Země.

„Jsme v období revoluce v astronomii,“ říká Moskovitz. „Naše schopnost sbírat data nyní překonává naši schopnost je analyzovat. Je to vzrušující výzva.“

Lowellova observatoř se snaží přenést vzrušení z těchto objevů i na veřejnost. Nedávno otevřela Marley Foundation Astronomy Discovery Center, unikátní centrum spojující vědu a umění. Návštěvníkům všech věkových kategorií nabízí příležitost nahlédnout do nejmodernějšího výzkumu vesmíru.

Asteroid 2006 WB je tak nejen příkladem pokroku ve sledování kosmických těles, ale i připomínkou, jak rychle se posouvají hranice našeho poznání vesmíru. Namísto obav z „neznámého“ si můžeme užívat éru, která nám odhaluje tajemství blízkého kosmu.

Témata:  asteroidy

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 18:28

Martin Hofmann nehrál divadlo. S čím skončil v nemocnici?

Podzim plný marodů mezi slavnými osobnostmi pokračuje i na konci listopadu. Před tímto víkendem skončil v nemocnici oblíbený herec Martin Hofmann. Lidé tak v sobotu nemohli jít do divadla na známé představení, v němž dlouhá léta exceluje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy