Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je mi líto, pokud jsem někoho zklamal, řekl Heger k neúčasti na cestě do Kyjeva

Eduard Heger
Eduard Heger
Foto: Facebook Eduard Heger

Slovenský premiér Eduard Heger vyjádřil lítost, pokud někoho zklamal tím, že nejel s kolegy ze středoevropských zemí na návštěvu válkou zasažené Ukrajiny. Heger dnes novinářům řekl, že nyní by své rozhodnutí zřejmě přehodnotil. Do Kyjeva, který se snaží obklíčit ruští vojáci, v úterý vlakem dorazil předseda české vlády Petr Fiala a jeho kolegové z Polska a Slovinska; v ukrajinské metropoli se politici setkali i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Čas už nevrátím. Je mi líto, pokud jsem některé lidi na Slovensku zklamal. Rozhodoval jsem se na základě okolností a informací, které mi byly poskytnuté," uvedl Heger. Dodal, že nabídku připojit se ke zmíněné návštěvě dostal od polského premiéra Mateusze Morawieckého, ale na základě doporučení bezpečnostních složek na Ukrajinu nakonec necestoval.

Kritice podrobila cestu trojice státníků do Kyjeva někdejší politička a diplomatka Magda Vašáryová. Na svém facebookovém profilu napsala, že této akci nerozumí.

"Slovinský Janša, který pořádně kritizuje EU, dva Poláci, kteří chtějí vyvést Polsko z EU a už pár let rozkládají demokratické instituce ve státu, a nový český premiér? To je co za skupinu?" podivila se herečka.

Heger také řekl, že jeho postoj k Ukrajině se nemění. Bratislava, která podporuje integrační ambice Kyjeva, už darovala Ukrajině například vojenský materiál. Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě bude země moci poskytovat příspěvky těm, kdo ubytují uprchlíky z Ukrajiny. Bratislava podle předlohy také se zpětnou platností odpustí mýtné vozidlům, které přepravují humanitární pomoc na Ukrajinu, osobní vozidla z Ukrajiny zase nebudou muset mít zakoupenou dálniční známku. Hegerův kabinet by nově také měl získat pravomoc vyloučit zájemce z některých zemí z účasti v tendrech na získání veřejných zakázek na Slovensku.

Slovenská vláda se také rozhodla požádat mezinárodní instituce a země mimo EU o humanitární pomoc, protože podle materiálu ministerstva vnitra nabídka v rámci aktivovaného unijního mechanismu civilní ochrany nebyla dostatečná. Pomoc se má vztahovat hlavně na ubytování uprchlíků, jejich stravování a poskytování zdravotní péče. Podle Hegera tento krok souvisí s případnou další vlnou ukrajinských uprchlíků, pro které je Slovensko nyní hlavně tranzitní zemí.

Od začátku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině vstoupilo z této země na Slovensko přes 220.000 lidí. Z tohoto počtu zhruba 31.700 osob požádalo na Slovensku o přidělení statusu dočasného útočiště, který zaručuje například přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči. Počty příchozích lidí z Ukrajiny na Slovensko v posledních dnech klesly.

Témata:  Ukrajina Slovensko Eduard Heger

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy