Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je otevření hranic rizikem? WHO vydala doporučení, téma je ožehavé v Česku

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud se některé evropské země rozhodnou v létě otevřít své hranice pro turisty, měly by tak činit postupně a splnit přitom řadu přísných kritérií. Na dotaz ČTK to na dnešní on-line tiskové konferenci řekl šéf regionální pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Jedním z hlavních kritérií je podle něj mít epidemii covid-19 pod kontrolou. Kluge na konferenci rovněž vyzval k větším investicím do zařízení, která pečují o seniory.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden uvedl, že čeští turisté by v letní sezóně mohli do vybraných zemí s nízkým rizikem koronavirové nákazy. Česko o tom podle něj jedná s Chorvatskem a Slovenskem. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v úterý oznámil, že jeho vláda vyjednává o otevření hranic pro turisty s Německem a Českem. Obě země jsou totiž podle Kurze stejně úspěšné v boji s koronavirem jako Rakousko.

Šéfa evropské pobočky WHO Kluge dnes prohlásil, že nyní je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, co léto přinese. Jakékoli uvolňování opatření na hranicích by ale mělo být postupné.

Země, které se rozhodnout otevřít turistům ze sousedních států, by podle Klugeho měly splnit řadu přísných kritérií. Měly by mít důkazy, že epidemie je pod kontrolou, měly by mít volnou kapacitu v nemocnicích, aby zvládly případný nárůst počtu nakažených, či velmi dobře informovat občany. Zajištěné by měly být také hygienické podmínky a dodržování odstupu mezi lidmi. Důležité je rovněž to, aby takové země byly schopné vypořádat se s případy nákazy u lidí přijíždějících z ciziny. "Skutečně tu není místo pro přílišné sebeuspokojení," zdůraznil představitel WHO.

Přílišné uspokojení z dosažených pokroků je podle Klugeho už nyní "naším nejhorším nepřítelem". "Nesmíme sami sobě dovolit, abychom věřili, že jsme v bezpečí," zdůraznil. Jakékoli zmírnění opatření přijatých v boji s koronavirem je podle něj nutné dobře promyslet. Už nyní je totiž podle šéfa evropské pobočky WHO jasné, že Evropu čeká druhá vlna epidemie. Důležité ale je, aby se státy v období mezi vlnami připravovaly "na nejhorší scénáře".

Kluge zdůraznil, že téměř 50 procent všech případů onemocnění covid-19 připadá na evropský region, do kterého WHO počítá i Turecko, Rusko a středoasijské státy. Podle něj se situace sice začíná zlepšovat ve Španělsku, alarmující je ale nárůst počtu případů ve východní části regionu: v Rusku, Turecku, na Ukrajině, v Uzbekistánu či Bělorusku.

Až polovina všech lidí v Evropě, jejichž úmrtí je spojované s koronavirem, zemřelo podle šéfa pobočky WHO v domech s pečovatelskou službou či v domovech důchodců. "To je nepředstavitelná lidská tragédie," řekl. Zároveň zdůraznil, že mnoho klientů těchto sociálních zařízení má velkou šanci na uzdravení z covid-19, pokud dostanou dobrou péči. "Naší povinností je nenechat nikoho na holičkách," řekl.

"Napříč evropských regionem ale byla dlouhodobá péče notoricky zanedbávána," zdůraznil Kluge. Do budoucna by se podle něj země měly soustředit na investice do těchto zařízení, jejichž zaměstnanci jsou nyní přepracovaní a finančně podhodnocení.

Témata:  WHO hranice Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy