reklama

"Severokorejský režim si musí uvědomit, že jaderné zbraně mu nikdy negarantují bezpečnost," řekl Jun Sok-Jol během ceremonie na letecké základně na jih od hlavního města Soulu a zmínil, že Pchjongjang vylepšuje své jaderné a raketové možnosti navzdory varováním mezinárodní komunity.

Jaderné zbraně podle prezidenta představují existenční hrozbu pro jihokorejský lid a mír ve světě. "Naše armáda by okamžitě zasáhla proti jakékoliv severokorejské provokaci. Pokud Severní Korea použije jaderné zbraně, její režim bude ukončen ohromující reakcí jihokorejsko-americké aliance," dodal.

Jižní Korea uspořádala vojenskou přehlídku po deseti letech, ukáže moderní techniku v čele s bojovými letouny F-35. Akce se zúčastní i americký kontingent o síle tří stovek vojáků.

Soul v posledních dnech společně s Washingtonem s obavami sleduje sbližování Severní Koreji a Ruska. Severokorejský diktátor Kim Čong-un v září navštívil Rusko, kde zavítal i do závodů na výrobu zbraní. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se dohodl na zesílení vojenské spolupráce obou zemí.