Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy otevře EU vnější hranice? Cizinci si nejspíš ještě počkají

Evropská Unieu
Evropská Unieu
Foto: European Union

Evropská komise dnes navrhla prodloužit uzavření vnějších hranic Evropské unie do 15. května. Zákaz vstupu cizinců s výjimkou nutných případů se vztahuje celkem na 30 evropských zemí, oznámila komise.

Na třicetidenním omezení vstupu do EU se lídři členských zemí shodli v polovině března, podle komise je však v zájmu efektivního boje proti šíření koronaviru potřeba jej prodloužit o další měsíc.

Návrh musí schválit členské státy. Je přitom na jednotlivých členských zemích na vnější hranici unie, jak k zákazu přistoupí. K dosavadnímu opatření se připojily všechny schengenské země včetně Česka, další čtyři státy unie (Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr) a přidružené státy Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.

Zákaz se nevztahuje na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimky mají i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU mohou i nadále jezdit také řidiči přepravující zboží.

"Ačkoli vidíme první slibné výsledky, prodloužit omezení je nezbytné, abychom nadále omezili možnost dalšího šíření nemoci," zdůvodnil návrh místopředseda komise Margaritis Schinas.

Témata:  Evropská komise (EK) hranice Schengen EU

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.