reklama

Prezidentka považuje českou návštěvu, jež se koná v krátké době po čínských manévrech v okolí ostrova, za důkaz "pevného přátelství mezi názorově se shodujícími a vzájemně se podporujícími státy".

"Vystaveni autoritářskému rozpínání doufáme, že se o sebe budeme nadále zajímat a budeme společně chránit svobodu a demokracii," řekla Cchaj.

Drahoš podle Kjódó označil Tchaj-wan za "klíčového demokratického partnera v indo-pacifickém regionu". Dodal, že Česko a Tchaj-wan mají společnou zkušenost s "nedemokratickým a nepřátelským sousedem", takže obě země dokážou ocenit hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

Japonská agentura připomenula návštěvu české senátní delegace před dvěma lety, kterou vedl předseda horní komory Miloš Vystrčil.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Česko se drží politiky většiny světa, tedy politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Čínské velvyslanectví současnou cestu české delegace označilo za podrývání politických základů česko-čínské spolupráce.