Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus pokořil další metu: Přes 7 milionů nakažených, tyto země jsou na tom nejhůř

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet nakažených koronavirem ve světě překonal sedm milionů. Vyplývá to z aktuální bilance americké Univerzity Johnse Hopkinse, podle které na komplikace související s infekcí zemřelo přes 400.000 lidí. Větší počty nově nakažených nadále hlásí Spojené státy, Brazílie či Rusko. Naopak Nový Zéland oznámil, že poprvé od začátku místní epidemie neeviduje žádný aktivní případ covidu-19 a evropské země pokračují v uvolňování protikoronavirových opatření.

V Latinské Americe se dosud potvrdilo 1,3 milionu nakažených koronavirem a úmrtí spojovaných s covidem-19 v této oblasti registrují téměř 70.000. A zatímco v Jižní Americe je epicentrem nákazy Brazílie, ve Střední Americe je to Mexiko, uvedla agentura Europa Press. Brazílie i Mexiko, stejně jako další země regionu, přitom už zmírňují omezení namířená proti pandemii.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v noci na dnešek SELČ bez vysvětlení zveřejnilo rozdílné bilance. Podle první denní nárůst úmrtí s covidem-19 byl 1382, čímž by celkový počet úmrtí v zemi dosáhl 37.312; nakažených podle těchto údajů přibylo za den 12.581. Druhá bilance uvádí 525 úmrtí za poslední den a 18.912 nových případů.

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 691 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla v neděli večer Univerzita Johnse Hopkinse. Kvůli nemoci covid-19 už podle její databáze v zemi umřelo 110.481 lidí. Počet potvrzených nákaz virem SARS-CoV-2 zde i o víkendu rostl zhruba o 20.000 denně, přičemž dosáhl skoro 1,94 milionu.

Počet nových případů koronaviru v Rusku činil za uplynulých 24 hodin 8985. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 476.658 lidí. Jak napsala agentura Interfax, za poslední den v souvislosti s covidem-19 zemřelo 112 osob, čímž celkový počet úmrtí v zemi dosáhl 5971.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 219 nových případů nákazy a další čtyři mrtvé. Od začátku epidemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvateli nakazilo 26.780 lidí, z nichž 1161 zemřelo. Kvůli rychlému šíření nákazy mezi horníky ve Slezsku na jihu Polska se na tři týdny zastaví těžba ve 12 dolech.

Německo za neděli hlásí 214 nových případů nákazy; dalších šest lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Pevninská Čína, odkud se na konci loňského roku začal nový typ koronaviru šířit, zaznamenala za poslední den jen čtyři nové výskyty koronavirem, ve všech případech u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. S covidem-19 podle Pekingu za uplynulých 24 hodin v zemi nikdo nezemřel.

Výrazné zlepšení situace oznámil i Nový Zéland, kde zdravotníci poprvé od začátku epidemie neevidují žádný aktivní případ nemoci covid-19. Poslední monitorovaný pacient byl údajně 48 hodin bez příznaků a byl prohlášen za uzdraveného. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že v úterý přestanou platit všechna zbývající preventivní opatření vyjma restrikcí na hranicích.

Situace se zlepšuje i v Řecku, kde se dnes v rámci uvolňování restrikcí otevřely bary, noční kluby a internetové kavárny. Slovinsko zase otevřelo hranice pro občany 14 dalších evropských zemí, mezi nimi i Česka; volný vstup do země měli zatím povolen pouze Rakušané, Maďaři a Chorvaté, informovala agentura APA.

K uvolnění restrikcí přistoupila i Indie, kde se otevřely svatyně, nákupní centra, restaurace a hotely. Vláda se tak rozhodla i přesto, že v zemi za posledních 24 hodin přibylo rekordních 9983 případů infekce a počet nakažených od začátku epidemie dosáhl podle úřadů 256.611.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Brazílie Rusko Řecko Čína Nový Zéland

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.