Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Královský palác truchlí. Uhynula slavná želva, vypukl spor o její věk

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Královský palác v nigerijském státě Oyo oznámil úmrtí své želvy. Podle paláce se dožila 344 let, o čemž ovšem odborníci pochybují. Želva Alagba žila v paláci ve městě Ogbomoso v jihozápadní Nigérii. Tim Skelton, který řídí oddělení plazů v bristolské zoo, se domnívá, že není možné, aby Alagba žila tak dlouho. Už stáří sta let se u tohoto druhu želv považuje za dlouhověkost.

Podle informací BBC měla Alagba v paláci k dispozici dva asistenty, kteří zajišťovali, aby měla vše potřebné. Jedla jenom dvakrát za měsíc. Místní věřili, že má schopnost uzdravovat, takže za ní proudili lidé zdaleka.

Alagba, 344-Year-Old Tortoise Dies in Ogbomoso @vanguardngrnews : https://t.co/csNqN3NZZx #Nigeria #Alagba pic.twitter.com/boPj61XWLG

— allAfrica.com (@allafrica) October 4, 2019

Do paláce ji údajně přinesl třetí vládce království Isan Okumoyede. Králem byl v letech 1770 až 1797, tedy před něco více než 200 lety. To by znamenalo, že Alagba byla už v jeho době stoletá.

"Želvy obrovské se mohou dožít 200 let, ale jenom výjimečně," řekl k případu Skelton. Po prozkoumání fotografií z Nigérie došel k závěru, že Alagba náležela k druhu želv žlutohnědých, jimž se říká také řecké.

Odborník na plazy John Wilkinson s tímto určením souhlasí a také on míní, že tyto želvy "prostě tak dlouho nežijí".

Za nejstarší žijící želvu je považován Johathan. Jde o želvu obrovskou ze Svaté Heleny, jíž je 187 let. "Ostatní želvy se dožívají 70 až 80 let, maximálně sta," řekl Skelton.

Říká se, že král Okumoyede želvu přinesl do paláce z jedné úspěšné expedice. Kdyby to byla pravda, pak by Alagba přežila 18 ogbomosoských panovníků.

Wilkinson má jednoduché vysvětlení. "Myslím, že to není žádná záhada, želv bylo několik. Měli je tam tak rádi, že vždy koupili další," řekl. Jenomže Alagbin příběh zřejmě nekončí. Současný král chce zachovat její ostatky a také historické záznamy o ní.

Témata:  želvy Nigérie zvířata

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy