Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml má kontakty v české vládě. Do akcí může zapojovat i komunisty, tvrdí Chodorkovskij

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Rusko má kontakty s vysoce postavenými vládními činiteli v Česku a organizuje akce, jichž se tito lidé účastní. Prohlásil to někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Podle jeho slov Kreml také tvrdí, že do svých zahraničně politických akcí může zapojovat české komunisty.

Chodorkovskij v pondělí členům zahraničního výboru Evropského parlamentu řekl, že ruský prezident Vladimir Putin si prostřednictvím spřátelených oligarchů získává spojence v řadě dalších zemí EU včetně Německa, Francie či Polska.

Putinovi podle Chodorkovského pomáhá tipovat a získávat potenciální spojence například někdejší šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Zejména s tímto miliardářem, na něhož uvalily sankce Spojené státy, podle Chodorkovského "vysoce postavení vládní činitelé Česka udržují těsné styky".

"Navštěvují mimo jiné Kremlem organizované akce propagující protievropské nálady," uvedl Chodorkovskij. Dodal, že podle interních dokumentů prokremelských činovníků může Kreml do zahraničně politických akcí zapojovat členy KSČM, konkrétně poslance Zdeňka Ondráčka. Ondráčkovo vyjádření se ČTK snaží získat.

Praha vede v současnosti s Moskvou vyhrocený diplomatický spor po zjištění českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli ruští agenti. Česká vláda se kvůli tomu rozhodla vyhostit desítky pracovníků ruské ambasády a početně srovnat zastoupení obou zemí v Praze a Moskvě.

Jakunin má podle Chodorkovského kromě Česka vliv například v Německu, kde jím založený think-tank Dialog civilizací pomáhá identifikovat potenciální spojence Kremlu mezi vysoce postavenými politiky. Jeden z Jakuninových zdrojů přinášejících Rusku informace o dění v Německu "je součástí nejbližšího okruhu (kancléřky) Angely Merkelové", uvedl Chodorkovskij.

Někdejší nejbohatší ruský oligarcha Chodorkovskij byl v mezinárodně kritizovaném procesu v roce 2005 odsouzen za daňové úniky poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím. Propuštěn byl v roce 2013 a nyní žije v exilu v Británii. Tam založil nevládní organizaci The Dossier Centre, která se snaží mapovat trestnou činnost lidí napojených na Kreml.

Europoslancům předložil výčet dalších aktivit Putinových spojenců v unijních zemích. Důvěrník šéfa Kremlu Jevgenij Prigožin podle Chodorkovského zprostředkoval nákup německých součástí pro ruské zbraně hromadného ničení. Provozuje také internetové trollí farmy, které se mimo jiné pokoušely vyvolat diplomatickou při mezi Francií a Itálií. Podle Chodorkovského má Kreml několik aktivních spojenců mezi francouzskými krajně pravicovými politiky včetně europoslanců a své lidi má také také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Řecku a na Kypru.

Prigožin od loňského října figuruje na sankčním seznamu EU, další oligarchy blízké Kremlu však unie přes naléhání většiny europoslanců dosud nepotrestala. Mezi unijními státy, které se na sankcích musí shodnout jednohlasně, není pro diplomaticky výbušné rozhodnutí většinová podpora i s ohledem na ekonomické zájmy včetně dovozu ruského plynu a ropy.

Témata:  Michail Chodorkovskij 1 Rusko vláda ČR Vladimir Jakunin

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.