V Dlouhé Lhotě na Táborsku bylo dnes utraceno 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou. Kontroly komerčních chovů, kterých je ve vytyčeném pásmu devět, začnou v pondělí. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
"Utráceli jsme pět kusů slepic, pět kachen pižmových a sedm křepelek. Bylo to provedeno injekční formou," řekl Kouba.
O potvrzeném výskytu subtypu H5N8, který je nebezpečný pro ptáky, lidem ale neublíží, informovala v pátek Státní veterinární správa (SVS). V chovu bylo asi 30 kusů, během dvou dnů část ptáků uhynula. O dalších ohniscích podle Kouby nemají krajští veterináři žádné zprávy. "Nikdo nám nic nehlásil," řekl.
Komerční podniky dostaly informace o tom, jak chovy zabezpečit. "A hned po neděli budeme provádět kontroly těchto chovů," řekl Kouba.
Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád dnes Radiožurnálu řekl, že sedm z devíti komerčních chovů je nyní prázdných.
Zvířata jsou ve státním podniku Mezinárodní testování drůbeže v obci Ústrašice. Státní podnik chová asi 940 kuřat a nosnic. Zaměřuje se na kontrolu užitkovosti, testuje různé druhy drůbeže, provádí výkonnostní zkoušky. ČTK to řekl jeho ředitel Jan Tyl. Úprava chovu podle něho není nutná. "Máme to všechno uvnitř. Máme tam standardně dezinfekční rohože, vany, ale preventivní ochranu ještě zesílíme," řekl Tyl.
Starostové obcí v tříkilometrovém ochranném pásmu od ohniska nákazy dostanou veterinární nařízení s povinností zajištění soupisu všech ptáků chovaných v obcích. Soupis musí provést do 29. ledna. Určené bylo také desetikilometrové pásmo dozoru.
Podle Semeráda platí pro pásma zákaz přemisťování drůbeže, nemůže tam být ani prodej. "V případě, že bude nutné dodat drůbež na jatky, tak na základě povolení krajské veterinární správy," řekl Semerád.
Ve čtvrtek se choroba potvrdila v ČR letos poprvé, šlo o dvě uhynulé labutě na Písecku.
Témata: ptačí chřipka, zvířata
Související
23. října 2024 17:44
13. září 2024 22:07
6. června 2024 8:40
27. dubna 2024 21:50
22. dubna 2024 11:50
19. dubna 2024 19:11