Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lék prosazovaný Trumpem podle studie pacientům škodí

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Antimalarikum hydroxychlorochin, jehož užívání při léčbě i prevenci nákazy koronavirem prosazuje od března americký prezident Donald Trump, by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit. Podle listu The New York Times došla k takovému závěru nová studie zveřejněná v odborném časopisu The Lancet.

Vědci analyzovali záznamy o průběhu onemocnění u skoro 15.000 pacientů, kteří lék obdrželi, a 81.000 těch, kterým aplikován nebyl. U lidí, kteří hydroxychlorochin dostali, se ve větší míře objevoval neobvyklý srdeční rytmus.

Studie však byla jen pozorovací, což znamená, že lékaři nevybírali náhodně pacienty, kteří by měli látku obdržet, či nikoliv. Tento typ výzkumu proto nemůže přinést definitivní důkaz ohledně bezpečnosti léčivého přípravku ani jeho efektivity, upozorňuje americký deník.

Na základě svých pozorování však autoři studie doporučují, aby byl hydroxychlorochin podáván pacientům s covidem-19 jen v rámci klinických testů a tvrdí, že k posouzení možných přínosů či rizik léku jsou zapotřebí přísně kontrolované zkoušky.

Trump začátkem týdne oznámil, že lék užívá, ačkoliv se u něj dosud nepotvrdil nález SARS-CoV-2 a ani nevykazuje žádné příznaky onemocnění souvisejících s virem. Již několik týdnů předtím opakovaně přípravek vyzdvihoval téměř jako zázračný lék na covid-19 a pobízel lidi, aby jej užívali, pokud mohou.

Kvůli tomu si vysloužil kritiku řady expertů, kteří varovali, že tento lék na předpis může mít řadu nebezpečných vedlejších účinků. Jen několik hodin po Trumpově březnové chvále přípravku, který se používá rovněž při léčbě autoimunitních onemocnění, například revmatické artritidy či lupusu, se po něm výrazně zvýšila poptávka. Podle odborníků tak hrozilo, že se kvůli zvýšenému zájmu lék nedostane k lidem, kteří jej skutečně běžně užívají.

Několik studií v minulosti naznačilo prospěšnost hydroxychlorochinu při léčbě covidu-19, jiné však došly k závěru, že zjevně pozitivní účinek nemá. V lékařské komunitě tak nepanuje jasný názor ohledně přínosu látky pro nakažené koronavirem.

Témata:  Donald Trump léky koronavirus (coronavirus) COVID-19 věda

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.