Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letadlo s Pelosiovou odlétlo z Tchaj-peje, míří do Koreje

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou odlétlo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opouští Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračuje ve své cestě po Asii. Jako další dnes navštíví Jižní Koreu.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů se při krátké návštěvě ostrova sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Návštěva Pelosiové vyslala do světa signál, že demokracie musí stát při sobě, tváři v tvář společným výzvám, uvedla poté na twitteru tchajwanská prezidentka.

Příjezd americké předsedkyně, který byl symbolickým vyjádřením podpory demokratickému Tchaj-wanu, vyvolal velmi ostrou odmítavou reakci Pekingu. Čína zahájila v oblasti vojenská cvičení, které podle Tchaj-peje představují blokádu tchajwanského vzdušného a námořního prostoru. Ostrov proto začal s Japonskem a Filipínami jednat o alternativních leteckých trasách, obchodní lodě se však podle úřadů dokáží vyhnout oblastem, kde se koná čínské námořní cvičení.

V pevninské Číně dnes v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu média intenzivně propagují sdělení, že na světě existuje "jen jedna Čína", uvedl web BBC. Státní televizní stanice CCTV dnes zveřejnila banner se vzkazem: "Čína - na světě je jen jedna" na hlavních sociálních sítích, včetně v zemi oblíbené platformy Weibo.

Za 24 hodin byl plakát sdílen více než v šesti milionech případů. Hashtag #OnlyOneChinaInTheWorld, který odkazuje ke stejné myšlence, momentálně Weibu dominuje jakožto jeden z nejsledovanějších.

Pelosiová: Čína nemůže politikům bránit v cestách na Tchaj-wan

Čína nemůže vysokým světovým představitelům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla dnes předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.

Na zvýšené napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem dnes reagovali ministři zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří Čínu vyzvaly, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanské úžiny mírovým způsobem, napsala agentura Reuters.

"Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 v prohlášení zveřejněném v Německu. Dodali, že čínská reakce hrozí zvýšením napětí a destabilizací regionu.

"Je smutné, že Tchaj-wan se kvůli námitkám čínské komunistické strany nemůže účastnit celosvětových setkání, naposledy Světové zdravotnické organizace," uvedla Nancy Pelosiová v prohlášení.

"Mohou sice bránit Tchaj-wanu ve vysílání jeho vedoucích představitelů na světová fóra, nemohou však bránit světovým představitelům ani nikomu jinému v cestě na Tchaj-wan, aby vzdali úctu jeho vzkvétající demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci," dodala předsedkyně americké sněmovny, která z Tchaj-wanu míří do Jižní Koreje a následně do Japonska.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Spojené státy ostrovní stát oficiálně neuznávají, udržují s ním ale obchodní vztahy a jsou jeho největším dodavatelem vojenské techniky.

Témata:  Nancy Pelosiová Tchaj-Wan Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy