Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letos bez normální dovolené. Kam budou jezdit Němci? Řeší se i situace v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Na letní dovolenou se už těší miliony Němců. Kde ji stráví, ví ale kvůli epidemii způsobené koronavirem jen málokdo z nich. Hotely jsou pro turisty v celém Německu stále zavřené, před cestami kamkoliv do zahraničí vláda varuje. Jak bude situace vypadat v červenci a srpnu, zatím není vůbec jasné. Od politiků totiž přicházejí často zcela rozdílné signály.

"Normální sezóna dovolených s plnými bary na plážích a plnými horskými chatami v létě nebude. Za to by nebylo možné převzít zodpovědnost," vyjádřil v úterý své přesvědčení německý ministr zahraničí Heiko Maas po jednání s kolegy mimo jiné z Rakouska a Švýcarska. Že se hranice do léta pro turisty otevřou, nevyloučil, myslí si ale, že to lze teď jen těžko předpovídat.

Jeho vládní kolega, ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller, ve stejný den naproti tomu hovořil nejen o možnosti letní dovolené v Německu, ale také u Středozemního moře, a to včetně zemí severní Afriky, jako jsou Tunisko, Maroko nebo Egypt. Podmínil to tím, že tam budou funkční hygienické koncepty evropské úrovně.

Zatím v Německu platí varování před turistickými cestami do jakékoliv zahraničí země, a to včetně sousedního Česka nebo Rakouska, které jsou nákazou postiženy méně. O tom, jestli varování prodloužit i po 3. květnu, rozhodne ministerstvo zahraničí koncem dubna. Do prvních květnových dnů platí také omezení pro cesty do spolkové republiky ze zahraničí, k nimž musí být "pádný" důvod.

Výsledkem těchto omezení i faktu, že všechny hotely musí zatím zůstat zavřené pro turisty, je, že turistická branže přichází o miliardy eur. Německý svaz cestovního ruchu (DRV) počítá s tím, že jen od poloviny března do konce dubna dosáhnou finanční ztráty 4,8 miliardy eur (132 miliard korun). "Nové rezervace prakticky nejsou," stěžuje si mluvčí svazu Kerstin Heinenová.

Dramatické změny na trhu potvrzuje i průzkum veřejného mínění pro televizi ARD z poloviny dubna, podle něhož s tím, že dovolenou uskuteční tak, jak dosud plánovali, počítá jen 28 procent Němců. Dalších 14 procent už svou letní dovolenou kvůli nákaze stornovalo, 21 procent ji pak dosud raději nerezervovalo.

Pokud se pro rezervaci nakonec rozhodnou, budou mít v létě zřejmě jen velmi omezený výběr zahraničních destinací. "V Itálii by si němečtí rekreanti na léto teď spíše rezervovat neměli," doporučuje například deník Die Welt. "Malorka, Barcelona, Andalusie - pro německé rekreanty v létě zřejmě nedostižné," pokračuje ve výčtu koronavirem silně postižených oblastí. Němcům nedoporučuje ani Velkou Británii, části Spojených států nebo asijské země jako je Čína, Indie nebo Japonsko, do nichž se nyní stejně nedá dostat.

Pokud jde o Česko, řadí ho noviny k zemím, které epidemii zatím zvládají velmi dobře. "Kdy ale budou moci zahraniční turisté znovu navštívit Pražský hrad, je nejisté. Hranice jsou až na pár výjimek uzavřené," konstatuje deník.

Naději u části Němců vzbuzuje možnost bilaterální dohody s Rakouskem, která by mohla umožnit strávit dovolenou v této alpské zemi. Němečtí politici na rakouské úvahy ale zatím reagují velmi zdrženlivě. Je tak docela možné, že se nakonec většina Němců bude muset spokojit s dovolenou někde mezi Baltským mořem a Bodamským jezerem, tedy na území spolkové republiky.

Témata:  Německo dovolená Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19 Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.