Ocelárny Azovstal jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců podle ukrajinských úřadů skrývají i stovky žen a dětí.

Lidé v Azovstalu jsou "na hranici mezi životem a smrtí. Čekají, modlí se za záchranu... Je těžké říci, kolik dní nebo hodin máme na záchranu jejich životů," řekl Bojčenko. "Lidé, kteří tam uvázli, nemají téměř žádnou šanci zachránit si život. Nemají možnost nadechnout se čerstvého vzduchu. Vstoupili do protiatomových krytů a čekají na záchranu životů."

V ocelárnách je podle starosty asi 1000 civilistů, z nichž zhruba 600 je zraněných. Někteří jsou v areálu ukrytí už od začátku ruské invaze 24. února.

Pluk Azov, původně krajně pravicová skupina, která byla později začleněna do ukrajinské domobrany, zveřejnila záběry žen a dětí v přeplněných místnostech a chodbách. Tvrdí o nich, že pocházejí z Azovstalu. Na jiném videu jsou ranění lidé ve velmi primitivních podmínkách.

Ruská státní agentura RIA Novosti dnes uvedla, že z oblékaného areálu ocelárny Azovstal v Mariupolu bylo dnes evakuováno 25 civilistů, včetně šesti dětí. Informaci o propuštění civilistů ale nepotvrdil žádný jiný zdroj.

O záchranu nejen civilistů, ale také obránců Azovstalu, v pátek v Římě žádaly dvě manželky ukrajinských vojáků z pluku Azov, uvedla agentura AP. Mezi obránci oceláren, kterých je asi 2000, je podle žen 600 raněných, někteří mají amputované končetiny nebo trpí gangrénou. Muži ve videu, které ženy ukázaly novinářům, tvrdí, že mají jednu láhev vody pro čtyři osoby na den.

"Můžeme provést rychlou záchranou operaci, která zachrání naše vojáky, naše civilisty, naše děti. Musíme to udělat hned, protože lidé - každou hodinou, každou vteřinou - umírají," řekla jedna z manželek. Pokud vojáci z pluku Azov padnou do rukou Rusů, budou mučeni a zabiti, jsou přesvědčeny ženy.

V celém Mariupolu zůstává zhruba 100.000 obyvatel, čtvrtina předválečné populace. Jejich evakuace opakovaně selhala.