Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé v ocelárnách Azovstal jsou dle starosty Mariupolu na pokraji smrti

Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje
Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje
Foto: reprofoto El País

Lidé v Rusy obléhaném areálu oceláren Azovstal v ukrajinském Mariupolu jsou na pokraji smrti a mohou jim zbývat jen hodiny života. Britské stanici BBC to dnes řekl starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Podle ukrajinského generálního štábu ruské síly pokračují v náletech na Mariupol s cílem zablokovat jednotky bránící Azovstal. Ruská strana dnes naopak informovala o úspěšné evakuaci 25 civilistů z obléhaného areálu.

Ocelárny Azovstal jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců podle ukrajinských úřadů skrývají i stovky žen a dětí.

Lidé v Azovstalu jsou "na hranici mezi životem a smrtí. Čekají, modlí se za záchranu... Je těžké říci, kolik dní nebo hodin máme na záchranu jejich životů," řekl Bojčenko. "Lidé, kteří tam uvázli, nemají téměř žádnou šanci zachránit si život. Nemají možnost nadechnout se čerstvého vzduchu. Vstoupili do protiatomových krytů a čekají na záchranu životů."

V ocelárnách je podle starosty asi 1000 civilistů, z nichž zhruba 600 je zraněných. Někteří jsou v areálu ukrytí už od začátku ruské invaze 24. února.

Pluk Azov, původně krajně pravicová skupina, která byla později začleněna do ukrajinské domobrany, zveřejnila záběry žen a dětí v přeplněných místnostech a chodbách. Tvrdí o nich, že pocházejí z Azovstalu. Na jiném videu jsou ranění lidé ve velmi primitivních podmínkách.

Ruská státní agentura RIA Novosti dnes uvedla, že z oblékaného areálu ocelárny Azovstal v Mariupolu bylo dnes evakuováno 25 civilistů, včetně šesti dětí. Informaci o propuštění civilistů ale nepotvrdil žádný jiný zdroj.

O záchranu nejen civilistů, ale také obránců Azovstalu, v pátek v Římě žádaly dvě manželky ukrajinských vojáků z pluku Azov, uvedla agentura AP. Mezi obránci oceláren, kterých je asi 2000, je podle žen 600 raněných, někteří mají amputované končetiny nebo trpí gangrénou. Muži ve videu, které ženy ukázaly novinářům, tvrdí, že mají jednu láhev vody pro čtyři osoby na den.

"Můžeme provést rychlou záchranou operaci, která zachrání naše vojáky, naše civilisty, naše děti. Musíme to udělat hned, protože lidé - každou hodinou, každou vteřinou - umírají," řekla jedna z manželek. Pokud vojáci z pluku Azov padnou do rukou Rusů, budou mučeni a zabiti, jsou přesvědčeny ženy.

V celém Mariupolu zůstává zhruba 100.000 obyvatel, čtvrtina předválečné populace. Jejich evakuace opakovaně selhala.

Témata:  Mariupol válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.