Prezidenty a premiéry sedmadvaceti zemí Evropské unie čeká na nadcházející vrcholné schůzce v Bruselu klíčové rozhodnutí, zda udělit Ukrajině postavení kandidáta na členství v evropském bloku. Tématem však budou také další dopady, které má pokračující ruská invaze na Ukrajinu.
Na dvoudenním summitu, který začne ve čtvrtek odpoledne, proberou také další vztahy se zeměmi západního Balkánu, které se marně snaží posunout kupředu na cestě k unijnímu členství. Měli by též odsouhlasit zavedení eura v Chorvatsku a věnovat se dalším ekonomickým tématům jako jsou vysoké ceny energií.
Čtyři měsíce od začátku války na Ukrajině budou mít šéfové států a vlád na stole žádost Kyjeva o přiznání statusu kandidáta členství, které minulý pátek doporučila Evropská komise. Poté, co se při návštěvě Ukrajiny minulý týden pozitivně vyjádřili vůdci Francie, Německa a Itálie, se všeobecně očekává potřebný jednomyslný souhlas.
"Zatím nevidím žádný problém, ale nikdy nevíte, jestli to nebude chtít některý z lídrů využít," řekl dnes novinářům unijní činitel obeznámený s přípravou summitu. Narážel zejména na nevyjasněný postoj Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán v otázkách ukrajinské krize opakovaně využil práva veta k prosazení svých zájmů. Pokud se nikdo nepostaví proti, schválí summit kandidaturu Ukrajiny a Moldavska a přislíbí budoucí souhlas s tou gruzínskou, pokud země splní podmínky stanovené komisí.
Lídři podle návrhu závěrů summitu vyzvou k urychlené přípravě dalších dodávek zbraní Kyjevu a také plánu investic EU do poválečné obnovy Ukrajiny. Zmíní ovšem též přípravu dalších sankcí proti Rusku, ovšem bez konkrétní podoby. EU od začátku války schválila šest balíků protiruských opatření včetně částečného ropného embarga, zvažované omezení dovozu plynu však jasnou podporu nemá. Summit se podle tohoto zmíněného činitele shodne pouze na pravidelném půlročním prodloužení sankcí přijatých ještě před únorovou invazí.
Značně nejistý je zatím osud setkání s lídry Srbska, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Bosny a Kosova, které bude summitu předcházet ve čtvrtek dopoledne. Balkánští vůdci dávají najevo rozladění z toho, že EU rychle přiznává kandidátské postavení poststovětským zemím, zatímco jejich postup na cestě do unie stagnuje. Po vyřešení předchozích námitek ze strany Řecka či Francie nyní blokuje zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makenonií Bulharsko.
Summit se podle aktuálně navrhovaných závěrů shodne pouze na opětovném ujištění o "evropské perspektivě" balkánské šestice, konkrétní posun však neslíbí. Podle výše citovaného činitele však může ještě na poslední chvíli promluvit do závěrů návrh, jímž chce ke stažení veta přimět Bulharsko předsednická Francie. Vliv může mít i dnešní hlasování o důvěře bulharské vládě.
V pátek by měli lídři debatovat zejména o současné ekonomické situaci ovlivňované rekordní inflací související s vysokými cenami energií. Někteří lídři chtějí apelovat na společná opatření proti jejich nekontrolovatelnému růstu, například na zastropování cen plynu. Žádná shoda na tomto tématu se však neočekává. Summit by naopak měl dát zelenou pro zavedení společné evropské měny v Chorvatsku od ledna příštího roku.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40