reklama

Itálie, kde se dnes moci chopila nová vláda, trvá na platnosti protiimigračních pravidel zavedených předchozím kabinetem. Maltské úřady tvrdí, že odpovědnost za zachráněné není na jejich straně.

Organizace Sea-Eye dnes kvůli průtahům podala k maltskému soudu stížnost, uvedl list Malta Today. Podle ní má Malta povinnost přijmout migranty, kteří byli zachráněni v zóně záchranných operací ostrovního státu. Mezi 13 migranty na palubě lodi Alan Kurdi je osm nezletilých. Podle agentury DPA Malta souhlasila pouze s tím, že převezme dva z nich, kteří trpí úzkostnými stavy.

Italské ministerstvo vnitra dalo najevo, že přísné protiimigrační zákony přijaté za bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, zůstávají dál v platnosti. Tyto zákony mimo jiné zakazují záchranným lodím neziskových organizací kotvit v italských přístavech. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Italské ministerstvo vnitra ode dneška vede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jak se nová vláda k opatřením předchozího kabinetu postaví, zatím není zcela jasné.

Naposledy v úterý italské úřady u ostrova Lampedusa zabavily loď Mare Jonio neziskové iniciativy Mediterranea, která zachránila u Libye 99 lidí a čekala s nimi několik dní na moři na povolení vplout do přístavu. Migranti se nakonec na pevninu dostali, úřady ale plavidlo zkonfiskovaly s odůvodněním, že překročilo zákaz vplout do italských výsostných vod.

Den předtím Itálie zabavila loď německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo.