Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď s migranty brázdí Středozemní moře. Itálie a Malta ji odmítají

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Další loď jedné z neziskových organizací zachraňujících migranty ve Středozemním moři hledá bez úspěchu přístav, kde by mohla zakotvit poté, co ji odmítly Itálie i Malta. Tentokrát jde o plavidlo Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye, které v sobotu vzalo na palubu 13 lidí z přeplněného dřevěného člunu.

Itálie, kde se dnes moci chopila nová vláda, trvá na platnosti protiimigračních pravidel zavedených předchozím kabinetem. Maltské úřady tvrdí, že odpovědnost za zachráněné není na jejich straně.

Organizace Sea-Eye dnes kvůli průtahům podala k maltskému soudu stížnost, uvedl list Malta Today. Podle ní má Malta povinnost přijmout migranty, kteří byli zachráněni v zóně záchranných operací ostrovního státu. Mezi 13 migranty na palubě lodi Alan Kurdi je osm nezletilých. Podle agentury DPA Malta souhlasila pouze s tím, že převezme dva z nich, kteří trpí úzkostnými stavy.

Italské ministerstvo vnitra dalo najevo, že přísné protiimigrační zákony přijaté za bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, zůstávají dál v platnosti. Tyto zákony mimo jiné zakazují záchranným lodím neziskových organizací kotvit v italských přístavech. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Italské ministerstvo vnitra ode dneška vede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jak se nová vláda k opatřením předchozího kabinetu postaví, zatím není zcela jasné.

Naposledy v úterý italské úřady u ostrova Lampedusa zabavily loď Mare Jonio neziskové iniciativy Mediterranea, která zachránila u Libye 99 lidí a čekala s nimi několik dní na moři na povolení vplout do přístavu. Migranti se nakonec na pevninu dostali, úřady ale plavidlo zkonfiskovaly s odůvodněním, že překročilo zákaz vplout do italských výsostných vod.

Den předtím Itálie zabavila loď německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo.

Témata:  migrace EU Itálie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy