reklama

Řekl rovněž, že jej znepokojují vojenská cvičení v sousedních zemích Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Prohlášení učinil jen několik hodin poté, co s Putinem telefonoval ohledně situace ve své zemi, kterou již týden zmítají protesty proti výsledkům prezidentských voleb, jež demonstranti považují za zfalšované.

Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před 20 lety. "Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje," řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Kreml po telefonátu Putina se svým běloruským protějškem prohlásil, že oba muži vyjádřili naději, že se současnou krizi podaří rychle vyřešit. Lukašenko zároveň prohlásil, že země nepotřebuje žádné vnější mediátory. Do této pozice se přitom již dříve nabídlo Polsko či pobaltské státy.

Nové večerní Lukašenkovo vyjádření ale Kreml zatím nekomentoval.

V Bělorusku pokračují již sedmým dnem velké protesty proti výsledku nedělních voleb. Podle volební komise je již pošesté v řadě se značným náskokem ovládl Lukašenko, přívrženci opozice však tvrdí, že vláda oficiální výsledky zmanipulovala. Podle agentury AP se jedná o největší protivládní vzedmutí v Bělorusku od roku 1994, kdy se Lukašenko chopil moci.

reklama