Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron nehodlá rezignovat ani v případě dalšího volebního neúspěchu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: Élysée

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý vyloučil svou rezignaci po případné porážce strany Obroda v parlamentních volbách, které vyhlásil v reakci na výsledky eurovoleb ve své zemi. Vyhlášení nových voleb označil za správné rozhodnutí. 

Novináři se Macrona zeptali, zda by po případném vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách a následné výzvě této strany k odstoupení nezvážil konec ve funkci prezidenta. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Prezident uvedl, že je připraven se opět postavit do debaty proti Le Penové, která byla jeho soupeřkou v druhém kole posledních dvou prezidentských voleb. "Jsem připravený si obléct naše barvy a bránit náš projekt," prohlásil. 

Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal. 

Na možnost rezignace Macrona se zeptali i ruští novináři v Kremlu. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova musí nejprve proběhnout předčasné volby. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Blízký spolupracovník Vladimira Putina ale podotkl, že Obroda ve Francii přichází o popularitu. "Pozorujeme jisté trendy. Macronova strana rychle ztrácí pozice, což znamená, že Francouzi s ní v něčem nesouhlasí," dodal Peskov. 

Macron oznámil rozpuštění parlamentu v neděli po zveřejnění předběžných výsledků voleb do Evropského parlamentu. Francii tak čekají na přelomu června a července předčasné volby.

Témata:  Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.