Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron: Několik evropských zemí pracuje na otevření mise v Afghánistánu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Několik evropských zemí pracuje na otevření společné diplomatické mise v Afghánistánu, což by umožnilo jejich velvyslancům, aby se vrátili do země. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Západní země se už několik měsíců zabývají otázkou, jakým způsobem komunikovat s hnutím Tálibán, které se v létě v Afghánistánu opět dostalo k moci. Spojené státy i další země uzavřely své ambasády v zemi a stáhly z Afghánistánu své diplomaty prakticky okamžitě, co toto islamistické hnutí obsadilo Kábul.

"Uvažujeme o spolupráci mezi několika evropskými zeměmi..., o společném místě, což by umožnilo přítomnost našich velvyslanců," řekl dnes Macron novinářům v katarském Dauhá před odletem do Saúdské Arábie. Tam francouzský prezident ukončí dvoudenní návštěvu Perského zálivu.

Spojené státy, Evropská unie, ale i další země se zdráhají formálně uznat vládu Tálibánu, kterou obviňují mimo jiné z utlačování žen, menšin i pronásledování nepřátel. Podle Macrona ale jejich nynější aktivita neznamená žádné "politické uznání či politický dialog s Tálibánem". Zastoupení by mělo být otevřeno, co nejdříve to bude možné, je ale potřeba ještě vyřešit otázku bezpečnosti, dodal francouzský prezident.

Deník Financial Times už na konci října informoval, že chce Evropská unie v Afghánistánu brzy znovuotevřít své diplomatické zastoupení. Jak tehdy list poznamenal, cílem unijní sedmadvacítky je prohloubit svou dosud velmi omezenou komunikaci s vládou Tálibánu.

Témata:  Afghanistán Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2025 12:56

Pravda o spekulacích, že Vilma Cibulková podává žalobu. Herečka se ozvala

Vilma Cibulková se v posledních dnech postarala o pořádný rozruch, podle některých informací dokonce hrozila právními kroky. Nakonec je ale všechno jinak. I její přátelství s Michaelou Dolinovou zřejmě trvá. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.