Krátkodobým problémem Evropy jsou vysoká cena plynu a elektřiny, které způsobuje nefunkčnost trhu a spekulace s energiemi, řekl Macron. "Už letos se ale musíme připravit na příští zimu, která bude ještě horší, než ta letošní," varoval Macron. Francie podporuje společné nákupy energií, které podle Macrona zajistí snížení nákupních cen plynu i elektřiny. Na projektu bude pracovat Evropská komise, výsledky si Macron slibuje ještě před formálním summitem, který se uskuteční 20. a 21. října.

"Evropská energetická strategie musí stát na třech pilířích: energetických úspor, obnovitelných zdrojích energie a na rozvoji jádra," uvedl prezident. Zopakoval také své přesvědčení, že důležité pro fungování je "propojení rozvodných elektrických sítí". Setkání v Praze ho utvrdilo v přesvědčení, že evropští lídři společně najdou řešení energetické krize, které bude stát na solidaritě.

Francouzský prezident se příští týden chce sejít s předsedy vlád Španělska a Portugalska, aby s nimi projednal projekt plynovodu MidCat přes Pyreneje a dosáhl "pragmatického řešení". Macron ve čtvrtek v Praze uvedl, že MidCat podle něj není dobrým projektem, protože stávající kapacita plynovodu není plně využitá a je proto nelogické ji ještě zvětšovat. Správnou cestou je podle Macrona "lepší propojení evropských rozvodných elektrických sítí".

Španělský premiér Pedro Sánchez naopak dnes uvedl, že doufá ve shodu a překonání odporu Francie k projektu MidCat. "Věřím, že tak či onak, dříve či později, dosáhneme dohody, která dokáže zodpovědět všechny citlivé otázky a upokojit obavy, které Francie má," řekl Sánchez po jednání v Praze.

Lídři dnes v Praze hovořili také o poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Podle Macrona představitelé severských zemí partnerům sdělili, že v této fázi ještě nelze říci, kdo stojí za poškozením. Západ a Rusko se vzájemně podezírají z úmyslného poškození potrubí.