reklama

Macron vyzval k zastavení bombardování palestinské enklávy, ačkoliv Izraeli přiznal právo na sebeobranu a zdůraznil, že Paříž odsuzuje činy radikálního palestinského hnutí Hamás, které považuje za teroristickou organizaci. Zároveň se ale obrátil na ostatní státníky, aby se připojili k výzvě k příměří.

Francouzský prezident dal rozhovor den po pařížské humanitární konferenci o situaci v Gaze, kde podle jeho slov dospěli účastníci k závěru, že neexistuje jiné řešení než humanitární přestávka přecházející v příměří, aby byli ochráněni civilisté, kteří nemají nic společného s teroristy.

"De facto - dnes jsou bombardováni civilisté. Tyto malé děti, tyto ženy, tito staří lidé jsou bombardování a zabíjeni. Takže pro to není důvod a žádné oprávnění. Naléháme proto na Izrael, aby přestal," prohlásil šéf Elysejského paláce.

Macron konstatoval, že mu jako státníkovi nepřísluší, aby rozsuzoval, zda došlo k porušení mezinárodního práva. "Sdílíme bolest. A sdílíme jejich odhodlání zbavit se terorismu. My ve Francii víme, co terorismus znamená," řekl směrem k Izraeli.

Během bombardování Pásma Gazy zahynulo podle místních úřadů, které ovládá Hamás, více než 11 000 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku teroristů dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 12 400, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.