Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarská prezidentka Nováková skončí kvůli skandální milosti

Katalin Nováková
Katalin Nováková
Foto: Twitter Katalin Nováková

Maďarsko bude bez hlavy státu. Prezidentka Katalin Nováková v sobotu ve vysílání televize M1 oznámila, že odstoupí v souvislosti se skandálem kolem kontroverzní milosti pro muže odsouzeného za utajování sexuálního zneužívání v dětském domově.

Nováková, která se stala prezidentkou v květnu předloňského roku, oznámila rezignaci v mimořádném vysílání veřejnoprávní televize poté, co premiér Viktor Orbán inicioval novelizaci ústavy v reakci na skandální milost. Podle nového předpisu by ji nemohl dostat někdo, kdo se dopustí trestného činu na nezletilé osobě.

Hlava státu dnes přiznala, že udělala chybu. "Rozhodnutí o milosti a jeho nezdůvodnění vyvolalo pochybnosti. Tady není pochyb a nemůže být. Nikdy bych neodpustila nikomu, kdo by zneužíval děti," řekla podle TASR a zdůraznila, že ochrana dětí je zodpovědností celé společnosti.

"Omlouvám se těm, kterým jsem ublížila, jako i všem obětem, které mohou mít pocit, že jsem se jich nezastala. Jako hlava státu k vám dnes promlouvám naposledy, vzdávám se funkce prezidenta republiky," dodala.

Nováková z těchto důvodů v sobotu přerušila zahraniční cestu do Kataru a předčasně se vrátila do Maďarska.

Témata:  Katalin Nováková Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.