Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán: Maďarsko schválí vstup Švédska a Finska do NATO začátkem příštího roku

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na schůzce šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) řekl, že Maďarsko jistě schválí vstup Švédska a Finska do NATO na příštím zasedání parlamentu začátkem příštího roku, informovala agentura MTI.

"Maďarský parlament jejich přijetí schválí hned poté, co tak učiní vláda. Švédové a Finové kvůli Maďarsku neztratili jedinou minutu," řekl Orbán a dodal, že jeho země je odhodlaná vyslovit se pro přijetí dvojice severských zemí do aliance. Maďarsko a Turecko jsou poslední dvě země NATO, které rozšíření o dvojici severských zemí zatím neschválily.

O co nejrychlejší ratifikaci vstupu Finska a Švédska do NATO požádal dnes Orbána i polský premiér Mateusz Morawiecki. "Dostal jsem od něho slib, že parlament to ratifikuje na své první schůzi v novém roce, tedy za měsíc a kousek," uvedl také šéf polské vlády.

Přesný termín, kdy maďarský parlament odsouhlasí přijetí Finska a Švédska do NATO, nicméně zatím není jasný, jelikož parlament začíná běžně zasedat až v únoru každého roku. Parlament může být nicméně svolán k mimořádnému zasedání dříve.

Finsko a Švédsko o vstup do NATO požádaly letos na jaře v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické.

Témata:  Maďarsko NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko Finsko Mateusz Morawiecki Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.