"Hlavním bodem rozhovoru byly vzájemné vztahy a také příprava summitu Evropské unie na 24. a 25. května," uvedl Seibert. Dodal, že oba vrcholní politici jednali i o pandemii, klimatické politice a hospodářské spolupráci.

Tématem byly také výzvy, které se týkají transformace automobilového průmyslu a jeho přechodu k elektropohonům. Německý koncern Volkswagen na Slovensku vyrábí mimo jiné sportovně-užitkové vozy (SUV) Škoda Karoq, Audi Q7, Audi Q8, Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne. V budoucnu zde bude produkovat i modely Škoda Superb a Volkswagen Passat.

Pro Hegera, který byl do úřadu premiéra jmenován 1. dubna, byla dnešní videokonference první příležitostí k bilaterálnímu rozhovoru s Merkelovou od jeho nástupu do funkce.

"Slovensko má zájem přispět k uskutečnění zelené, digitální a inovativní budoucnosti EU," ujistil Heger kancléřku a současně ji podle serveru Teraz.sk navrhl spolupráci v těchto oblastech.

"Německo je pro Slovensko klíčový partner, a to nejen v ekonomice," řekl premiér. "Poděkoval jsem (kancléřce) za solidaritu během pandemie. Oceňuji otevřený dialog a těším se na blížící se summit v Bruselu, jehož hlavním tématem budou klimatické změny," dodal Heger. Merkelová podle tiskového odboru úřadu slovenské vlády ocenila protikorupční zaměření Hegerova kabinetu.