Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová se dá na psaní, údajně má vzniknout autobiografie

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Schacht

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová chce napsat autobiografickou knihu, v níž hodlá vysvětlit svá nejdůležitější politická rozhodnutí. S odvoláním na blízkou spolupracovnici političky o tom informoval zpravodajský magazín Der Spiegel.

Sedmašedesátiletá Merkelová ve středu po 16 letech u moci předala kancléřství svému nástupci Olafu Scholzovi. O páté funkční období v úřadu už neusilovala. Nepřiblížila své plány do budoucna, i když dříve prohlásila, že se nebude ucházet o další politickou funkci.

Beate Baumannová, dlouholetá vedoucí pracovnice kancléřství, řekla, že Merkelová "nechce převyprávět celý svůj život". "Ráda by vysvětlila svá zásadní politická rozhodnutí vlastními slovy s odkazy na svou cestu životem," řekla Baumannová. Kniha má podle ní vznikat dva až tři roky a projekt zatím nemá nakladatele.

Jedinými autorkami knihy mají být Merkelová a Baumannová, bez podílu historiků či novinářů.

Témata:  Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 10:28

Drama ve slovenské vládě. Martina Šimkovičová skončila v nemocnici

Slovenskou ministryni kultury Martinu Šimkovičovou postihly blíže nespecifikované zdravotních problémů. Šimkovičová skončila v nemocnici, úřad o přesné povaze potíží mlží. Podle mluvčí už se stav ministryně zlepšil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.