Pentagon v prohlášení po telefonátu uvedl, že Austin zdůraznil důležitost zachování otevřených komunikačních kanálů během konfliktu na Ukrajině.

Austin podle Pentagonu také hovořil s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem, kterému "zopakoval neochvějný závazek USA podporovat schopnost Ukrajiny čelit ruské agresi". Poukázal také na neměnnou podporu, které mezinárodní společenství poskytuje Ukrajině a rozvoji její odolnosti a budoucí obranyschopnosti, o čemž také podle něj svědčí závazky partnerů ohledně poskytnutí další vojenské pomoci.

Austin a Šojgu spolu podle agentury TASS naposledy mluvili letos 13. května, kdy také hovořili o situaci na Ukrajině. Šlo o první rozhovor obou ministrů od ruského útoku na Ukrajinu, který začal 24. února. Válka dnes pokračuje 240. dnem.

Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou nyní nejvíce vyostřené od dob studené války. Vedle rozsáhlých sankcí, které USA na Rusko a jeho představitele uvalilo, jsou Američané také jedni z největších podporovatelů Ukrajiny - na vojenskou, technologickou a humanitární pomoc od začátku ruské invaze vydali nebo vyčlenili téměř 18 miliard USD (asi 450 miliard korun).

Předmětem sporu jsou i ruské hrozby použití jaderných zbraní na Ukrajině, od čehož Washington Moskvu odrazuje prostřednictvím médií i přímými komunikačními kanály.

USA také stojí v čele obranné aliance NATO, jejíž členské státy s Ruskem přímo sousedí. V procesu přístupu do NATO je nyní i Švédsko a Finsko. Ruský prezident Vladimir Putin v květnu řekl, že v rozšíření NATO nespatřuje hrozbu pro Rusko, pokud aliance nebude ve dvojici severských států posilovat svoji vojenskou infrastrukturu.

reklama