Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministři zahraničí ČR a Itálie se shodli na podpoře Ukrajiny i rozšíření EU

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Facebook Jan Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s italským protějškem Luigim Di Maiem shodl na podpoře Ukrajiny, nutnosti protiruských sankcí i na podpoře rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Ministři dnes jednali v Praze. V tiskové zprávě o tom informovala česká diplomacie.

Ministři hovořili o bilaterálních otázkách, aktuální situaci na Ukrajině napadené Ruskem či o nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU. "Shodli jsme se na další všestranné podpoře Ukrajině, nutnosti sankcí vůči Rusku a také na podpoře integračních snah zemí západního Balkánu," uvedl Lipavský.

Šéfové diplomacií se shodli na tom, že Česko a Itálie zastávají podobné pozice k agresivnímu chování Ruska a nadále budou spolupracovat při poskytování materiální, vojenské i humanitární pomoci Ukrajině. Ministři hovořili také o migraci a snížení energetické závislosti na Rusku.

Itálie podle Lipavského patří mezi nejvýznamnější partnery ČR v EU i v Severoatlantické alianci (NATO). "Je naším šestým největším obchodním partnerem," poznamenal. Šéfové diplomacií tak řešili i další rozvoj vzájemného obchodu a rozšíření spolupráce v investicích a kultuře. Politici také podepsali memorandum o spolupráci a strukturovaných konzultacích.

Témata:  Česká republika Itálie EU Ukrajina Jan Lipavský

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy