"To není migrační, ale politická krize, projev státního terorismu a Lukašenkova pomsta (za sankce Evropské unie)," prohlásil polský premiér na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské rady. "Je to brutální a hanebný hybridní útok na hranice Evropské unie. EU musí konat rozhodně a jednotně,"" zdůraznil Michel podle polských médií.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Lukašenko, který i díky podpoře z Moskvy odolal tlaku loňských masových demonstrací, obvinění odmítá.

Morawiecki vybízel, aby EU zablokovala lety s migranty z Blízkého východu do Minska, například sankcemi proti zainteresovaným aerolinkám, a také aby proti Bělorusku uplatnila ekonomické sankce. Sankce v podobě zákazů vstupu běloruských hodnostářů do EU totiž dosud nepřiměly Minsk ke změně politiky.

Premiér v odpovědi na dotaz ohledně případného úplného uzavření hranic s Běloruskem uvedl, že Varšava pomýšlí na postupné uzavírání jednotlivých hraničních přechodů s Běloruskem, v jejichž okolí se odehrají pokusy o nelegální překročení hranic, a i to bude mít na Bělorusko hospodářské dopady.

Michel upozorňoval, že unie si musí ujasnit, jaké nástroje je připravena použít, aby zastavila hybridní útok z Běloruska. "Pokud jde o sankce, nehovoříme jen o Bělorusku, ale i o dalších, kteří se na tomto systému podílejí. Budeme mít schůzku šéfů diplomacií, setkají se také velvyslanci. Ujistíme se o shodném postoji. Musíme předvést jednotu, abychom zarazili to, co se děje," řekl Michel podle Radia Zet.

Zákaz pobytu novinářů v polském pohraničním pásmu, kde platí výjimečný stav, vysvětloval Morawiecki tím, že přítomnost žurnalistů vede k tomu, že sílí provokace, a nyní je situace tak napjatá, že žurnalisté by se mohli ocitnout v ohrožení. Polské úřady podle premiéra zvažují, že poblíž hranice zřídí středisko, ve kterém by měli novináři rychlejší přístup k informacím a lidem žijícím v pohraničním pásmu.