Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Morawiecki a Michel jednali o odpovědi EU na krizi na hranicích

Charles Michel
Charles Michel
Foto: Facebook

Počínání režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka při vyvolání migrační krize na hranicích EU dnes ve Varšavě odsoudili polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda Evropské rady Charles Michel. Tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu, se od pondělka snaží z Běloruska překročit hranici s Polskem. Morawiecki ocenil, že Polsko a EU v tomto případě vyjadřují shodné stanovisko.

"To není migrační, ale politická krize, projev státního terorismu a Lukašenkova pomsta (za sankce Evropské unie)," prohlásil polský premiér na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské rady. "Je to brutální a hanebný hybridní útok na hranice Evropské unie. EU musí konat rozhodně a jednotně,"" zdůraznil Michel podle polských médií.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Lukašenko, který i díky podpoře z Moskvy odolal tlaku loňských masových demonstrací, obvinění odmítá.

Morawiecki vybízel, aby EU zablokovala lety s migranty z Blízkého východu do Minska, například sankcemi proti zainteresovaným aerolinkám, a také aby proti Bělorusku uplatnila ekonomické sankce. Sankce v podobě zákazů vstupu běloruských hodnostářů do EU totiž dosud nepřiměly Minsk ke změně politiky.

Premiér v odpovědi na dotaz ohledně případného úplného uzavření hranic s Běloruskem uvedl, že Varšava pomýšlí na postupné uzavírání jednotlivých hraničních přechodů s Běloruskem, v jejichž okolí se odehrají pokusy o nelegální překročení hranic, a i to bude mít na Bělorusko hospodářské dopady.

Michel upozorňoval, že unie si musí ujasnit, jaké nástroje je připravena použít, aby zastavila hybridní útok z Běloruska. "Pokud jde o sankce, nehovoříme jen o Bělorusku, ale i o dalších, kteří se na tomto systému podílejí. Budeme mít schůzku šéfů diplomacií, setkají se také velvyslanci. Ujistíme se o shodném postoji. Musíme předvést jednotu, abychom zarazili to, co se děje," řekl Michel podle Radia Zet.

Zákaz pobytu novinářů v polském pohraničním pásmu, kde platí výjimečný stav, vysvětloval Morawiecki tím, že přítomnost žurnalistů vede k tomu, že sílí provokace, a nyní je situace tak napjatá, že žurnalisté by se mohli ocitnout v ohrožení. Polské úřady podle premiéra zvažují, že poblíž hranice zřídí středisko, ve kterém by měli novináři rychlejší přístup k informacím a lidem žijícím v pohraničním pásmu.

Témata:  Charles Michel Mateusz Morawiecki

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 14:27

Policie ČR vyšetřuje tragický rodinný konflikt v Plzni. Jeden člověk zemřel

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.