"Politická praxe ukázala, že postoje Německa a Francie mají větší váhu než všechny ostatní," napsal Morawiecki a vyzval k přístupu více založeném na konsenzu. "Máme tedy co do činění s formální demokracií a de facto oligarchií, v níž mají moc ti nejsilnější," pokračoval polský ministerský předseda.

Proti unijnímu imperialismu je podle něj třeba bojovat stejně jako proti imperialismu ruskému.

Morawiecki, jehož vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) se opakovaně střetla s Bruselem kvůli otázkám soudního systému v zemi a kvality právního státu, dále tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu upozornila na nedostatky samotné EU.

Polští politici z vládnoucí strany PiS už dříve tvrdili, že Varšava by mohla EU vrátit úder, pokud země nedostane svůj podíl z fondu na obnovu po pandemii covidu-19. Z Varšavy tato slova zazněla poté, co dal Brusel najevo, že není spokojen s posledními reformami polského soudnictví.

Přes 35 miliard eur (přes 854 miliard korun) z grantů a půjček na obnovu v rámci programu bylo pozastaveno kvůli sporu o reformy soudnictví v Polsku, které podle EU narušují demokratické standardy, podotkla agentura Reuters. Zástupci PiS neuvedli, jaké kroky strana zvažuje, nicméně ministr bez portfeje Michal Wójcik z ultrakonzervativní strany Solidární Polsko naznačil, že Varšava by mohla vetovat některá unijní rozhodnutí.