reklama

V pondělí se polsko-běloruskou hranicí pokusila překonat skupina tisíců migrantů, noc na dnešek byla podle polské policie klidná, tisíce osob však dál táboří na běloruské straně hraniční čáry. Evropská komise vyjádřila v souvislosti s migrační krizí solidaritu s Varšavou.

"Utěsnění polské hranice je náš národní zájem," uvedl dnes Morawiecki podle agentury PAP. "Ale dnes je ohrožena stabilita a bezpečnost celé EU. Tento hybridní útok Lukašenkova režimu míří proti nám všem," upozornil. "Nedáme se zastrašit a budeme bránit klid v Evropě spolu s našimi partnery z NATO a EU," ujistil šéf polské vlády na twitteru.

Podle Varšavy se v pondělí pokusilo překonat hraniční zábrany dosud největší množství migrantů, u hranic jsou nyní na běloruském území na tři až čtyři tisíce běženců. Polsko poslalo do oblasti vojáky, nyní jich tam má už 12.000.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Lukašenko obvinění odmítá.

Běloruské ministerstvo obrany podle agentury AFP dnes odmítlo polská obvinění jako neopodstatněná a naopak obvinilo Varšavu, že úmyslně zvyšuje napětí.