reklama

Podle dat agentury AFP k dnešnímu poledni si pandemie nemoci COVID-19 vyžádala 15.189 obětí. Výzkumníci z univerzity Johnse Hopkinse ve stejnou dobu evidovali 15.328 mrtvých.

Nejvíce obětí hlásí Evropa, kde nemoci COVID-19 podlehlo již 9197 lidí. Zdaleka nejhorší situace je v tomto ohledu v Itálii. Podle nedělní bilance tu kvůli nemoci z koronaviru zemřelo 5476 pacientů.

Na druhém místě tragické statistiky zůstává Čína, kde se onemocnění COVID-19 stal podlehlo 3.270 lidí. Třetí je ve statistice Španělsko s 2182, čtvrtý Írán s 1812, pátá Francie se 674 oběťmi. Evropa je nyní také kontinentem, na kterém se koronavirus šíří nejrychleji.

Už více než miliardu lidí po celém světě úřady vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. Vyplývá to z propočtu, který dnes zveřejnila francouzská agentura AFP. Závazná opatření k omezení pohybu podle ní přijaly vlády v nejméně 34 zemích či závislých územích světa, ve kterých žije 659 milionů obyvatel. Volný pohyb lidí omezilo před týdnem také Česko.

zdroj: YouTube

Ve většině zemí, které omezily kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-19 pohyb obyvatel, platí výjimky pro nákupy nezbytného zboží, jako jsou potraviny či léky, pro návštěvy u lékaře, cesty do práce a z práce či cesty nutné kvůli péči o blízké osoby.

Povinnou celostátní karanténu vyhlásily například Francie, Itálie, Argentina, americký stát Kalifornie, Irák či Rwanda. Dnes se k nim připojilo Řecko a v následujících dvou dnech přibudou i Kolumbie a Nový Zéland.

Více než 228 milionů obyvatel světa vyzvaly jejich úřady k dobrovolné sociální izolaci. Nezávazné doporučení vydaly ústřední vlády například v Íránu, Británii či Německu. Agentura AFP upozornila, že tyto dobrovolné výzvy se mnohde míjí účinkem. Například v Británii slunečného víkendu využila podle místních médií řada lidí k výletům do parků a přírodních rezervací.

Desítka zemí světa vydala podle statistiky francouzské agentury také zákazy vycházení v nočních hodinách. Toto opatření se dotklo více než 117 milionů lidí, například obyvatel Burkiny Faso, Chile, filipínské metropole Manily, Srbska či Mauritánie. V Saúdské Arábii zákaz nočního vycházení začne platit dnes večer.

Některé země karanténu uvalily jen na svá velká města. Podle AFP se to týká Bulharska, Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Ve městech s karanténou žije na celém světě kolem deseti milionů lidí.

reklama