Britské ministerstvo obrany v neděli na twitteru uvedlo, že úterní kolaps Kachovské přehrady komplikuje dodávky vody Severokrymským kanálem na Ruskem anektovaný poloostrov. "Voda brzy přestane proudit na Krym. Sníží se dostupnost čerstvé vody na jihu Chersonské oblasti a severu Krymu," sdělil Londýn.

Britové očekávají, že ruské úřady dokážou naplnit potřeby populace na Krymu prostřednictvím nádrží, přídělů, vyhloubením nových studní či dodávkami balené pitné vody z Ruska. Zároveň varují před hrozící zdravotní krizí, nastanou totiž vhodné podmínky pro šíření některých nemocí.

Kachovská přehrada se mezitím dál vyprazdňuje, upozornil server Meduza. Podle společnosti Ukrhydroenerho klesla hladina v Nikopolském okrese za poslední den o další metr na 9,35 metru. Aktuálně je už o sedm metrů níže než před zničením.

Ke zničení Kachovské přehrady došlo v úterý, obě válčící strany se obviňují navzájem. Ukrajina viní Rusko z toho, že hráz vyhodilo do povětří společně s vodní elektrárnou. Voda z nádrže zaplavila území dále po toku Dněpru a způsobila obrovskou katastrofu pro místní životní prostředí.