Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Krym brzy přestane proudit voda, upozornil Londýn

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)
Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)
Foto: Facebook Volodymyr Zelenskyj

Ruskem anektovaný poloostrov Krym zřejmě neminou velké potíže s dodávkami pitné vody v souvislosti se zničením Kachovské přehrady. Kanálem, který ji do oblasti přivádí, totiž brzy přestane voda proudit. V poškozené vodní nádrži mezitím vody nadále ubývá.

Britské ministerstvo obrany v neděli na twitteru uvedlo, že úterní kolaps Kachovské přehrady komplikuje dodávky vody Severokrymským kanálem na Ruskem anektovaný poloostrov. "Voda brzy přestane proudit na Krym. Sníží se dostupnost čerstvé vody na jihu Chersonské oblasti a severu Krymu," sdělil Londýn.

Britové očekávají, že ruské úřady dokážou naplnit potřeby populace na Krymu prostřednictvím nádrží, přídělů, vyhloubením nových studní či dodávkami balené pitné vody z Ruska. Zároveň varují před hrozící zdravotní krizí, nastanou totiž vhodné podmínky pro šíření některých nemocí.

Kachovská přehrada se mezitím dál vyprazdňuje, upozornil server Meduza. Podle společnosti Ukrhydroenerho klesla hladina v Nikopolském okrese za poslední den o další metr na 9,35 metru. Aktuálně je už o sedm metrů níže než před zničením.

Ke zničení Kachovské přehrady došlo v úterý, obě válčící strany se obviňují navzájem. Ukrajina viní Rusko z toho, že hráz vyhodilo do povětří společně s vodní elektrárnou. Voda z nádrže zaplavila území dále po toku Dněpru a způsobila obrovskou katastrofu pro místní životní prostředí.

Témata:  Krym válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy