Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa

Koncertem italský mistr filmové hudby Ennio Morricone zahájil své evropské turné v Praze 15. ledna 2016.
Koncertem italský mistr filmové hudby Ennio Morricone zahájil své evropské turné v Praze 15. ledna 2016.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa. Italský prezident Sergio Matterella například ocenil, že Morricone pomohl šířit prestiž Itálie ve světě. Svůj obdiv autorovi legendární filmové hudby vyjádřil i věhlasný italský dirigent Riccardo Muti nebo italská herečka Monica Bellucciová. Morricone zemřel v noci na dnešek, bylo mu 91 let.

V kondolenčním dopise zaslaném skladatelově rodině italský prezident mimo jiné napsal, že Morricone jako "skvělý a populární hudebník zanechal hlubokou stopu v dějinách hudby druhé poloviny 20. století". Jeho hudba "velkou měrou přispěla k rozšíření a posílení prestiže Itálie ve světě," dodal prezident.

Morriconeho ocenil i slavný francouzský hudebník a multiinstrumetalista Jean-Michel Jarre. "Ennio Morricone byl neustálým zdrojem inspirací, byl jako člen mé rodiny. Byl v mém životě všudypřítomný," uvedl Jarre.

"Existují lidé, kteří mají schopnost udělat svět lepším, protože vědí, jak vytvořit krásu," řekla k životu a dílu Ennia Morriconeho italská herečka Monica Bellucciová. Britský skladatel Daniel Pemberton mu zase vzkázal: "Byl jsi můj idol. Děkuji, maestro."

Za mimořádného skladatele jak filmové, tak i klasické hudby Morriconeho označil věhlasný italský dirigent Riccardo Muti, který se s hudebníkem přátelil. "Bude nám chybět jako člověk i jako umělec," napsal Muti.

Témata:  Ennio Morricone

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí nepřinese jen bouřky. Do konce týdne hrozí déšť i mrazíky

Počasí nepřinese do konce týdne pouze bouřky. Podle ČHMÚ.cz hrozí i déšť a o víkendu dokonce i mrazíky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.