Desítky tisíc lidí se dnes po celé Francii zapojily do tradičních prvomájových demonstrací, jejichž požadavkem byla sociální spravedlnost a zrušení vládního plánu na snížení dávek v nezaměstnanosti. V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19 a členové hnutí takzvaných Žlutých vest, které před třemi lety spustilo mohutnou vlnu protivládních demonstrací.
V tureckém Istanbulu dnes byly při protestech zatčeny desítky osob. Potyčky mezi demonstranty a policií byly také ve Vídni či Helsinkách.
V Paříži, Lyonu, Nantes, Lille, Toulouse a dalších francouzských městech se konalo na 300 demonstrací, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávaly z velké části v souladu s předpisy omezujícími shromažďování, demonstranti na sobě většinou měli roušky a dodržovali rozestupy. Většina akcí byla poklidná, v Lyonu však policie musela rozehnat skupinu asi 200 lidí házejících dělbuchy. V Paříži bylo v potyčkách zatčeno 46 osob, v celé zemi pak 56.
Podle odborářského svazu CGT se dnes v celé Francii zúčastnilo demonstrací 170.000 lidí, z toho 25.000 v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra hovoří o úhrnném počtu 160.000 demonstrantů a 17.000 protestujících v Paříži.
Shromáždění se zúčastnili také lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon a krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová, kteří oba hodlají vyzvat prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v nadcházejícím roce. Mélenchon v Lille řekl, že si přeje, aby "pracující třída mohla žít beze strachu z nezaměstnanosti". Le Penová v Paříži položila věnec k soše Johanky z Arku, kterou její strana používá coby nacionalistický symbol.
Na 100 lidí bylo zatčeno na prvomájovém pochodu na istanbulské náměstí Taksim, který se uskutečnil navzdory plošnému lockdownu v Turecku. Policie náměstí uzavřela a zabránila organizátorům demonstrace přednést tam projevy a položit věnce, uvedla agentura DPA s odvoláním na turecká média. Demonstrace se konaly i v Ankaře a dalších tureckých městech.
Náměstí Taksim má pro prvomájové manifestace v Turecku zvláštní důležitost, neboť v roce 1977 právě tam neznámí odstřelovači zahájili palbu do půlmilionového davu demonstrantů. Zemřelo tehdy 34 lidí.
V Turecku začala kvůli rostoucímu počtu nakažených ve čtvrtek platit koronavirová uzávěra. Až do 17. května mohou lidé vycházet z domu jen v nezbytných případech.
V Helsinkách bylo při dnešní demonstraci proti koronavirovým opatřením zatčeno zhruba 50 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na policii. Ve finském hlavním městě platí zákaz sdružování více než šesti osob, na protestu se jich přitom sešlo na 300. V sousedním Švédsku vyrazilo do ulic na protest proti restrikcím 500 až 600 lidí, policii se podle agentury nepodařilo akci porušující epidemické předpisy rozpustit a lidé se sami rozešli až po dvou hodinách.
Zasahovat proti prvomájovému pochodu s 1000 účastníky musela policie ve Vídni. Řešila také potyčky s demonstranty, kteří se pokusili vyvěsit transparent na lešení Votivního kostela v širším centru rakouské metropole. Do zákroku policie za použití slzného plynu se podle agentury APA omylem přimotali i náhodní kolemjdoucí. Několik lidí bylo zatčeno.
Témata: demonstrace, Francie, Turecko
Související
6. září 2024 14:33
16. května 2024 18:01
1. května 2024 17:34
27. listopadu 2023 13:30
13. listopadu 2023 13:53
15. října 2023 18:40