Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na prvního máje se demonstrovalo po celé Evropě

Demonstrace, ilustrační foto
Demonstrace, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Desítky tisíc lidí se dnes po celé Francii zapojily do tradičních prvomájových demonstrací, jejichž požadavkem byla sociální spravedlnost a zrušení vládního plánu na snížení dávek v nezaměstnanosti. V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19 a členové hnutí takzvaných Žlutých vest, které před třemi lety spustilo mohutnou vlnu protivládních demonstrací.

V tureckém Istanbulu dnes byly při protestech zatčeny desítky osob. Potyčky mezi demonstranty a policií byly také ve Vídni či Helsinkách.

V Paříži, Lyonu, Nantes, Lille, Toulouse a dalších francouzských městech se konalo na 300 demonstrací, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávaly z velké části v souladu s předpisy omezujícími shromažďování, demonstranti na sobě většinou měli roušky a dodržovali rozestupy. Většina akcí byla poklidná, v Lyonu však policie musela rozehnat skupinu asi 200 lidí házejících dělbuchy. V Paříži bylo v potyčkách zatčeno 46 osob, v celé zemi pak 56.

Podle odborářského svazu CGT se dnes v celé Francii zúčastnilo demonstrací 170.000 lidí, z toho 25.000 v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra hovoří o úhrnném počtu 160.000 demonstrantů a 17.000 protestujících v Paříži.

Shromáždění se zúčastnili také lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon a krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová, kteří oba hodlají vyzvat prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v nadcházejícím roce. Mélenchon v Lille řekl, že si přeje, aby "pracující třída mohla žít beze strachu z nezaměstnanosti". Le Penová v Paříži položila věnec k soše Johanky z Arku, kterou její strana používá coby nacionalistický symbol.

Na 100 lidí bylo zatčeno na prvomájovém pochodu na istanbulské náměstí Taksim, který se uskutečnil navzdory plošnému lockdownu v Turecku. Policie náměstí uzavřela a zabránila organizátorům demonstrace přednést tam projevy a položit věnce, uvedla agentura DPA s odvoláním na turecká média. Demonstrace se konaly i v Ankaře a dalších tureckých městech.

Náměstí Taksim má pro prvomájové manifestace v Turecku zvláštní důležitost, neboť v roce 1977 právě tam neznámí odstřelovači zahájili palbu do půlmilionového davu demonstrantů. Zemřelo tehdy 34 lidí.

V Turecku začala kvůli rostoucímu počtu nakažených ve čtvrtek platit koronavirová uzávěra. Až do 17. května mohou lidé vycházet z domu jen v nezbytných případech.

V Helsinkách bylo při dnešní demonstraci proti koronavirovým opatřením zatčeno zhruba 50 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na policii. Ve finském hlavním městě platí zákaz sdružování více než šesti osob, na protestu se jich přitom sešlo na 300. V sousedním Švédsku vyrazilo do ulic na protest proti restrikcím 500 až 600 lidí, policii se podle agentury nepodařilo akci porušující epidemické předpisy rozpustit a lidé se sami rozešli až po dvou hodinách.

Zasahovat proti prvomájovému pochodu s 1000 účastníky musela policie ve Vídni. Řešila také potyčky s demonstranty, kteří se pokusili vyvěsit transparent na lešení Votivního kostela v širším centru rakouské metropole. Do zákroku policie za použití slzného plynu se podle agentury APA omylem přimotali i náhodní kolemjdoucí. Několik lidí bylo zatčeno.

Témata:  demonstrace Francie Turecko

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:57

Den matek v roce 2025 se blíží. Exkurz do historie ukazuje, jak dlouho se u nás slaví

Nenechte se zmást, až během druhého květnového víkendu se bude slavit Den matek. Na přípravy tak ještě máte čas. Dlouhou chvíli si můžete zkrátit naším exkurzem do historie tohoto svátku. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy