"Systém bude dočasně umístěný na letecké základně vzdušných sil Sliač, další prostory pro nasazení nyní konzultujeme s odborníky na způsobilost systému Patriot tak, aby ochranný deštník pokrýval co největší území Slovenské republiky, včetně námi stanovených prioritních cílů ochrany," napsal Naď.

Systémy Patriot slíbilo na Slovensko poslat Německo a Nizozemsko. "Mnohokrát děkujeme Německu a Nizozemsku za zodpovědné spojenecké rozhodnutí akceptovat naši žádost o zásadní posílení obrany Slovenska. Zároveň opakovaně potvrzuji, že systém Patriot není náhradou za starý ruský systém S-300, ale jde o další prvek na obranu vzdušného prostoru Slovenska," konstatoval slovenský ministr obrany.

"Systém S-300 se však vzhledem k jeho stáří, technickému stavu, nedostačující způsobilosti a také faktické závislosti na Rusku (které je po nevyprovokované agresi na Ukrajině pro jakoukoli vojenskou spolupráci absolutně nepřijatelné) budeme snažit v budoucnu nahradit jiným systémem, který by byl plně kompatibilní s našimi spojenci a zajistil by vyšší obranyschopnost Slovenska," dodal Naď.

Systém Patriot slouží k ochraně před taktickými balistickými střelami, raketami s plochou dráhou letu i letouny. Jeho součástí jsou výkonné radary s dosahem až 160 kilometrů.

Slovensko v uplynulých dnech předběžně vyjádřilo ochotu předat Ukrajině svůj systém S-300, pokud za něj Bratislava dostane odpovídající náhradu. O možnosti dodávek systémů protiletecké obrany, konkrétně S-300 jako alternativy vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, se ve středu zmínil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprojevu ke členům amerického Kongresu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že Moskva nedopustí, aby Kyjev systémy protivzdušné obrany S-300 převzal.