reklama

Původní Makedonie se na Republiku Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie, oficiálně přejmenovala loni v únoru, když vstoupila v platnost takzvaná prespanská dohoda. Ta ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem. Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.

Protokol o přistoupení Severní Makedonie k alianci podepsali členové NATO už loni v únoru, následně její členství ratifikovalo všech 29 parlamentů členských států.

"Severní Makedonie je nyní součástí rodiny NATO, rodiny 30 zemí a téměř jedné miliardy lidí. Rodiny založené na jistotě, že ať čelíme jakýmkoli výzvám, společně jsme všichni silnější a bezpečnější," uvedl v dnešním prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V pondělí má být vlajka Severní Makedonie vztyčena vedle vlajek ostatních 29 členských zemí aliance v jejím bruselském sídle a také na velitelstvích NATO v belgickém Monsu a americkém Norfolku.

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes podle agentury AP s poukazem na koronavirovou krizi poznamenal, že jeho země nemůže vstup do NATO náležitě oslavit. "Ale toto je historický úspěch, který po třech desetiletích nezávislosti konečně potvrzuje makedonskou bezpečnost a zaručuje nám budoucnost. Blahopřeji vám všem. Zasloužíme si to," řekl Pendarovski národu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že členství Severní Makedonie v NATO "podpoří větší integraci, demokratickou reformu, obchod, bezpečnost a stabilitu v regionu". Vstup Severní Makedonie podle Pompea rovněž potvrzuje ostatním uchazečským zemím, že "dveře NATO zůstávají otevřené těm zemím, které jsou ochotné a schopné podniknout reformy nezbytné pro splnění vysokých standardů NATO a přijmout odpovědnost i výhody vyplývající z členství".

Pro Makedonii byl tento týden vůbec významný. Ve čtvrtek lídři Evropské unie souhlasili se zahájením přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a také s Albánií.

reklama