Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO podporuje ČR při vyšetřování ruského podílu na výbuchu ve Vrběticích

NATO
NATO
Foto: Vláda.cz

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která vyšetřuje "zlovolné aktivity" Ruska na svém území. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel NATO. Uvedl přitom, že kauza je dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo i Polsko.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci.

"Jde o další případ nebezpečného chování Ruska. Vyjadřujeme soustrast příbuzným obětí exploze ve Vrběticích. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, musejí být pohnáni k odpovědnosti," uvedl představitel NATO.

Prahu už dříve v jejím rozhodnutí podpořily Spojené státy, Británie, Slovensko a nově také Polsko. "Polsko plně podporuje rozhodnutí Česka o vypovězení ruských diplomatů zapletených do výbuchu v muničním skladu z roku 2014," napsalo polské ministerstvo zahraničí na twitteru. "Solidarita a rychlá akce spojenců nás posilují," dodalo.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Rusko

Související

Aktuálně se děje

29. července 2026 5:00

Počasí: Do kdy vydrží extrémní vedra? O víkendu se počasí u moudří, příští týden se opět vrátí

Česko čeká v následujících dnech vlna extrémních letních veder, které vyvrcholí na konci týdne, kdy teploty na mnoha místech překročí tropickou hranici a přiblíží se až k hranici 40 stupňů Celsia. Horké počasí doprovodí jen ojedinělé lokální přeháňky a bouřky, přičemž přechodné mírné ochlazení dorazí až během soboty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy