Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalného zbavili práva na důvěrná jednání s advokátem

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj si postěžoval, že jej ve věznici zbavili práva stýkat se advokátem mezi čtyřma očima. Sdělili mu také, že mu budou kontrolovat také veškeré dokumenty a že tato kontrola potrvá tři dny.

Navalnyj o tom informoval na sociálních sítích, kam své příspěvky dosud umisťoval právě prostřednictvím advokátů. Vězeňská služba se podle agentury Reuters dosud nevyjádřila.

"Vyvedli mě teď z cely na komisi, kde vedení slavnostně ohlásilo: 'Bylo zjištěno, že nepřetržitě pokračujete ve své trestné činnosti, pácháte trestné činy přímo z míst odnětí svobody. Se svými komplici komunikujete přes advokáty. Proto ve vašem případě rušíme advokátské tajemství. Všechny přicházející a odcházející dokumenty od advokátů budou nyní podléhat kontrole trvající tři dny´," napsal Navalnyj na twitteru. Na otázku, jaké "strašné zločiny" přímo z vězení páchá, mu prý bylo řečeno, že to je tajné a potřebuje prý jen vědět, že už se na něj advokátské tajemství nevztahuje.

S právníky teď Navalnyj komunikuje před dvojité plastové sklo s mříží uvnitř, ale bez jakékoliv štěrbiny, a tak se "komunikace spíše podobá pantomimě". A pokud advokát bude chtít podat stížnost na věznici, bude ji muset nejprve předat jejímu vedení, a to bude mít tři dny, než advokátův návrh předá Navalnému. A další tři dny potrvá, než předá zpět Navalného připomínky advokátovi.

"Z mého práva na obhajobu, jak je příznačné, už ani formálně nic nezůstalo," napsal Navalnyj.

Dodal, že neví, co tentokrát režim naštvalo víc - zda seznam více než 6000 "úplatkářů a válečných štváčů" z řad hodnostářů, který Navalného tým vypracoval v dubnu jako návrh osob vhodných pro uvalení západních sankcí, výzvy k "chytrému hlasování" proti kandidátům vládnoucí strany Jednotné Rusko v nadcházejících volbách, anebo Navalného rozhodnutí založit za mřížemi odbory. "Podle mne jsou všechny tři nápady skvělé," podotkl.

Navalnyj, pokládaný za hlavního domácího kritika režimu prezidenta Vladimira Putina, je od loňska ve vězení na základě obvinění, která označuje za politicky motivovaná, a nadále vystupuje prostřednictvím sociálních sítí. Ruský soud loni označil jeho Fond boje proti korupci i síť jeho regionálních štábů za extremistické a zakázal v Rusku jejich činnost.

Aktivista, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i sám fakt otravy, potvrzený západními experty. Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a Navalnyj si měl odpykat zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni kvůli němu vypukly rozsáhlé protesty, režim proti nim tvrdě zasáhl. Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k dalšímu, devítiletému trestu za údajný podvod a pohrdání soudem. Po dalším obvinění - ze založení extremistické skupiny - Navalnému hrozí až patnáctiletý trest.

Témata:  Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 21:53

Hamás kritizuje americkou pomoc Izraeli, prý porušuje právo

Palestinské teroristické hnutí Hamás odsoudilo novou americkou vojenskou pomoc Izraeli, kterou v sobotu schválila Sněmovna reprezentantů. Uvolněné prostředky mají jít zejména na posílení izraelské protivzdušné obrany, která v dubnu čelila také íránskému útoku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy