Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnyj nic nejí, vězeňská strava mu zhoršuje bolesti, uvedla jeho mluvčí

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj nic nejí, protože vězeňská strava mu zhoršuje bolesti žaludku, sdělila agentuře Reuters jeho mluvčí Kira Jarmyšová. Navalného spolupracovníci tento týden upozornili, že opozičník je nemocný, a uvedli, že mu jsou možná ve vězení podávány malé dávky jedu.

Tuto obavu sdílí i jeho mluvčí, která dnes agentuře Reuters řekla, že za Navalného zdravotním stavem by mohl být pomalu působící jed. "Nic nejí, protože nesmí dostávat balíčky s jídlem a nesmí si ho ani koupit ve vězeňském obchodě a protože jídlo, které mu poskytuje věznice, mu zhoršuje bolesti žaludku," uvedla Jarmyšová. Navalnému se podle ní navíc nedostává adekvátní zdravotní péče.

Navalného právník Vadim Kobzev v úterý upozornil, že jeho klient výrazně zhubl a trpí neznámou nemocí, kvůli níž ho nikdo neléčí. V noci z pátku na sobotu k vězněnému opozičnímu představiteli volali kvůli akutním problémům se žaludkem záchranku.

Navalnyj si nyní v Rusku odpykává 11,5 roku vězení. Za mřížemi se ocitl poté, co ho justice uznala vinným z podvodů a pohrdání soudem. Případy byly podle Navalného vykonstruované a měly ho coby kritika Kremlu umlčet, připomíná agentura Reuters.

V roce 2020 se Navalnyj několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Ze zosnování otravy obvinil Kreml, ten to ale odmítá a popírá i to, že by se Navalnyj vůbec stal terčem podobného útoku.

Témata:  Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy