Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnyj z vězení oznámil, že čelí dalšímu trestnímu stíhání

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Proti vězněnému vůdci ruské opozice Alexeji Navalnému zahájily ruské úřady další trestní stíhání. Dnes o tom informoval sám Navalnyj na sociálních sítích, kde uvedl, že dostal příslušné vyrozumění. Napsal, že úřady ho viní například z propagování terorismu nebo financování extremistické činnosti během pobytu ve vězení.

"Jsem génius kriminálního světa. Všichni jste si mysleli, že jsem dva roky v izolaci, ve vězení, ale jak se ukázalo, tak já aktivně páchám zločiny ... Málokterý zločinec toho na svobodě napáchal tolik co já za mřížemi," napsal Navalnyj na instagramu.

Upřesnil, že ruská kriminální ústředna, tedy vyšetřovací orgán, ho podezírá z propagace terorismu, veřejným výzvám k extremismu, financování extremistické činnosti a rehabilitace nacismu. "Advokáti spočítali, že podle trestů u příslušných článků (trestního zákoníku) tu (ve vězení) zůstanu 30 let," napsal opozičník.

Navalnyj byl letos v březnu odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Zatčení Navalného loni v lednu vyvolalo v Rusku masové protesty. Policie hlasitého kritika Kremlu zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že k otravě došlo. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.

Témata:  Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.