"Jsem génius kriminálního světa. Všichni jste si mysleli, že jsem dva roky v izolaci, ve vězení, ale jak se ukázalo, tak já aktivně páchám zločiny ... Málokterý zločinec toho na svobodě napáchal tolik co já za mřížemi," napsal Navalnyj na instagramu.

Upřesnil, že ruská kriminální ústředna, tedy vyšetřovací orgán, ho podezírá z propagace terorismu, veřejným výzvám k extremismu, financování extremistické činnosti a rehabilitace nacismu. "Advokáti spočítali, že podle trestů u příslušných článků (trestního zákoníku) tu (ve vězení) zůstanu 30 let," napsal opozičník.

Navalnyj byl letos v březnu odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Zatčení Navalného loni v lednu vyvolalo v Rusku masové protesty. Policie hlasitého kritika Kremlu zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že k otravě došlo. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.